ZÁHORIE. Juraj Kučera, projektový manažér spoločnosti NAFTA a. s. vysvetlil, že zemný plyn všetci používajú a berú ako samozrejmosť, no nie je to tak.
Dôležitým zdrojom energie je v domácnostiach aj priemysle.
"Plyn potrebujeme a budeme ho potrebovať dlhé roky," povedal.
Ľudia v snahe o ekologizáciu často maria snahu o získanie lokálnej energie. Plyn musí byť na Slovensko dovážaný, no už sa následne nehovorí o tom, akým spôsobom sa dovážaný plyn ťaží v zahraničí.
Podľa Kučeru je samotný seizmologický výskum i priebeh vrtu veľmi ekologický.
Existuje povinnosť vrátiť miesto do pôvodného stavu. Vrt buď uzavrú alebo pripravia, aby bol využiteľný napríklad na studňu.

Povedzte nám, čo je vlastne zemný plyn?
Hovoríme o zemnom plyne, no v konečnom dôsledku je to zdroj energie, ktorú používame napríklad v domácnostiach na kúrenie, ohrev vody, používajú ju aj priemyselné podniky. Tiež sa používa na výrobu elektrickej energie. Slovensko je z pohľadu plynofikácie v rámci Európy na druhom mieste. Prvé je Holandsko.
V článku sa dozviete:
- Čo je to vlastne zemný plyn,
- ako je to s ťažbou zemného plynu na Záhorí a v Trnavskom kraji,
- čo sa deje predtým, než dôjde k samotnej ťažbe zemného plynu,
- či môžu prebiehať seizmologické merania kdekoľvek,
- ako prebieha samotné vŕtanie,
- čo nasleduje po vykonaní vrtu,
- ja či je rozumnejšia a ekonomickejšia skôr domáca ťažba alebo dovoz plynu.
Je jednoznačné, že plyn potrebujeme a budeme ho potrebovať. Napriek intenzívnym snahám o prechod k obnoviteľným zdrojom energie by sme sa od neho zo zjavných dôvodov nemali odkláňať. Transformácia potrvá ešte dlhé roky.
Boli sme zvyknutí na lacný plyn z Ruska. Avšak dodávky z tohto zdroja sú v súčasnosti obmedzené a dochádza k nahrádzaniu z iných regiónov sveta. Samozrejme musíme zabezpečiť energetickú bezpečnosť Slovenska a Európy, no následne sa už nehovorí o tom, akým spôsobom sa tento plyn ťaží a transportuje.