SKALICA. Medzi klenoty Záhoria jednoznačne patrí skalický trdelník, obľúbený a známy sladký kysnutý pekárenský výrobok.
Je výnimočný najmä tým, že ako prvému pokrmu z prihlásených slovenských tradičných výrobkov sa mu už v roku 2007 podarilo získať ochranné zemepisné označenie registrované Európskou komisiou.
Toto typické značenie smú nosiť len trdelníky vyrobené na území okresu Skalica ohraničenom riekami Morava, Teplica a Myjava a hranicami s Českom.

Podobné výrobky sú síce známe aj inde vo svete, no iba Slovensko a Švédsko majú svoju značku naozaj registrovanú. Sladkú dobrotu majú i v Českej republike či v Maďarsku, kde ho ľudia poznajú pod názvom kürtőskalács.
Čím sa líši ten skalický od konkurenčných? Odpoveď poskytol azda najpovolanejší.
Zo Sedmohradska až do Skalice
Natália Milanová, ministerka kultúry ho 3. decembra 2021 zapísala do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.
V Zozname najlepších spôsobov ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva na Slovensku máme zapísané celkom štyri aktivity. Zápis na tento národný zoznam musí predchádzať tomu, aby sa mohlo uvažovať o zápise prvku na Reprezentatívny zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO.
V článku sa dozviete:
- Ako sa "zákusok" dostal zo Sedmohradska do Skalice,
- priebeh cesty za získaním chráneného označenia,
- aké jubileum tento rok oslavuje,
- ktorý je pravý skalický,
- ako je to s trdelníkmi vo svete.
Názov je odvodený od trdla, čo je valec vyrezaný z dreva, na ktorý je cesto natáčané. Podľa historických prameňov sa v Skalici objavil v 18. storočí. Generál vo výslužbe sa usídlil práve tam a jeho kuchár si so sebou zo Sedmohradska priniesol recept na toto pečivo.
Ľudovít Bránecký je zakladateľom občianskeho združenia Skalický trdelník. Vzniklo účelovo, z dôvodu získania chráneného označenia. Zaoberá výrobou tejto pochúťky, vysvetlil, že skalický výrobok sa aktuálne dožíva jubilea.