KÚTY. Zákon o odpadoch definuje pojem nelegálna skládka ako odpad uložený v rozpore zákonom. Skládka, ktorá nie je nahlásená a zriadená oficiálne sa teda automaticky zaraďuje medzi nelegálne skládky.
Obyvatelia Kútov už roky vozia zelený odpad na skládku, ktorá však nikde nie je oficiálne evidovaná.
Starosta sa bráni, že ide len o prechodné miesto, kde ukladajú odpad pred recykláciou a vybudovaním zberného dvora, na ktorého zriadenie si podľa jeho slov žiadali povolenie od úradu, na čo aj doložil zamietnutú žiadosť z roku 2016.
Okresný úrad však aktuálne neeviduje žiadnu žiadosť o povolenie na zriadenie zberného dvora v Kútoch. Rovnako ani ministerstvo životného prostredia neeviduje v katastrálnom území obce Kúty skládku odpadov oprávnenú prijímať odpad ani žiadosť o zriadenie zberného dvora.
Zákon hovorí jasne
Podľa zákona o odpadoch je skládka odpadov miesto so zariadením na zneškodňovanie odpadov, kde sa odpady trvalo ukladajú na povrchu zeme alebo do zeme.

"Za skládku odpadov považujeme aj internú skládku, na ktorej pôvodca odpadu vykonáva zneškodňovanie svojich odpadov v mieste výroby, ako aj miesto, ktoré sa trvalo, teda dlhšie ako jeden rok, používa na dočasné uloženie odpadov," vysvetlili na ministerstve životného prostredia.
Starosta Kútov Branislav Vávra povedal, že miesto, kde sa v Kútoch hromadí zelený odpad, nie je skládka.
V článku sa dozviete:
- Aký je rozdiel medzi legálnou a nelegálnou skládkou,
- či je skládka bioodpadu v Kútoch legálna,
- čo o skládke hovorí starosta obce Branislav Vávra,
- ako možno bojovať proti nelegálnym skládkam.
"Toto nie je skládka, je to prechodné úložisko, pretože odtiaľto to odvážame na recykláciu. Keď je tu bordel, ktorý sem nepatrí, odvezieme ho na klasickú skládku," vysvetlil.
Minulý rok odviezli 165 ton bioodpadu. "Mali sme však 56 ton iného odpadu, ktorý sem nepatrí. Nepomohol ani kamerový systém. Niekedy to schovajú medzi haľuzovinu," povedal Vávra.