SENICA. Dopravná polícia v meste Senica riešila prednedávnom kuriózny prípad, bobor zapríčinil pád stromu, ktorý skončil čiastočne na ceste. Policajná hliadka o padnutých konároch vyrozumela cestárov, ktorí ich odstránili.
Ľudia sa často na bobry a situácie, ktoré zapríčinia hnevajú. Dokonca sa ich snažia zo svojho okolia vyhnať či vyhubiť. Podľa Rudolfa Jurečka zo správy Chránenej krajinnej oblasti Záhorie by sme sa však s nimi mali naučiť žiť.
"Ak bobor zhryzie strom a spadne na cestu, s tým naozaj nemáme nič spoločné. Stane sa, ako keď spadne na cestu strom počas búrky," povedal.

Chránený živočích
Polícia o spadnutom strome informovala vcelku vtipným spôsobom. "Doposiaľ neznámy bobor sa totiž pustil do stromov pred vjazdom do Senice od mesta Holíč. Policajti ho síce neprichytili pri čine, ale podľa odtlačkov zubov sú mu už na stope," komentovala s nadhľadom polícia.
V článku sa dozviete:
- Aká je aktuálne situácia s bobrami v Senici,
- prečo sú bobry také vzácne,
- či a ako štát kompenzuje škody spôsobené bobrami.
V Senici sa vlani ľudia sťažovali na situáciu s bobrami, v minulosti tam dokonca došlo aj k opakovanému ničeniu bobrích hrádzí.
Dana Ševčíková z Klubu ochrancov zelene informovala povedala, že vo vodnom toku niekto opätovne ničil hrádzu chránenému bobrovi.
„Vyvíjame v tomto smere rôzne aktivity. Kto dal tento podnet, aby vodohospodári narúšali bobriu hrádzu, neviem povedať. Stále sa tam tá hrádza ničí. Zlikvidovali ju už asi šesťkrát, je tam zničený breh ťažkou technikov, brehy sú znečistené nánosom buď z dna rieky, alebo dovezeným materiálom. Je to zlikvidované o veľa viac, než od prítomnosti bobra,“ dodala Ševčíková.