ROHOŽNÍK. "Nie je nám ľahostajné, aký vzduch dýchame a tiež sa stretávame s rovnakými problémami ako naši priatelia na východe – s hlukom z cementárne, s hlukom z kamiónovej dopravy, s nedodržiavaním emisných limitov," zhrnula Mária Štarková.
Aktivisti z okolia Rohožníka a Sološnice z občianskeho združenia Ekoteam sa 10. februára symbolicky pridali k protestnému zhromaždeniu. Pôvodne ho zorganizovali obyvatelia v dedinke Dvorníky – Včeláre na východnom Slovensku.
Protestovali proti spaľovaniu ďalšieho odpadu v miestnej cementárni spoločnosti CRH Slovensko.
Cementáreň Danucem v Rohožníku opakovane prekračovala povolenú úroveň emisií znečisťujúcich ovzdušie.

Štát fabrike udelil viacero pokút, no situáciu to podľa aktivistov nezmenilo. Tvrdia, že cementáreň znižuje kvalitu života ľudí žijúcich v jej okolí. Pred dvomi rokmi spustili aj petíciu. Cementáreň sa svojho času bránila, že im ide o rovnaký cieľ ako aktivistom.
Pomôcť v boji môžete aj vy:
"Peniaze získané v kampani budú použité výlučne na financovanie odobratia vzoriek odbornými pracovníkmi, bezpečný prevoz vzoriek do zahraničných laboratórií a výskum odobratých vzoriek a mapovanie lišajníkov za účelom zistenia prítomnosti persistentných toxických látok a ťažkých kovov v akreditovaných laboratóriách" zhrnula Mária Štarková.
Dlhodobý boj
V roku 2020 spísali aktivisti petíciu. Týkala sa zníženia emisných kvót cementární po celom Slovensku, ktoré patria štatisticky medzi najväčších znečisťovateľov ovzdušia.
V článku sa dozviete:
- Ako aktivisti už roky bojujú za zníženie emisií cementárne,
- prečo aktivisti z viacerých kútov Slovenska spojili sily,
- prečo vznikol protest na Východnom Slovensku,
- ako sa zapojili aktivisti zo Záhoria,
- čo o celej situácii hovorí ministerstvo životného prostredia.
Podľa Márie Matiko Štarkovej znepríjemňovali život miestnym obyvateľom nespravodlivo nastavené emisné limity pre výrobcov cementu.
Slovenské cementárne totiž v porovnaní so zahraničnými, napríklad nemeckými, či rakúskymi, mali v niektorých prípadoch povolené vypúšťať do vzduchu až dvojnásobne viac emisií.