SKALICA. Skalicou otriasol prípad, kedy tri maloleté deti 15. februára v nočných hodinách kričali a plakali na celý bytový dom. Susedia krátko pred štvrtou hodinou ráno zalarmovali políciu v domnienke, že môžu byť ohrozené na živote a zdraví.
Psychologička Jana Gajdošová vysvetlila, že ak sú deti svedkami takéhoto správania rodičov dlhodobo, môže to viesť k vzniku rôznych psychických porúch.
Najhoršie sú však podľa nej prebraté vzorce správania. "Môžu byť v dospelosti agresívne, holdovať alkoholu. Z dievčat sa často stávajú veľmi submisívne ženy, v takých prípadoch sa ľahšie stávajú obeťami domáceho násilia," povedala.
Polícii otvoril malý chlapček
Skalická polícia sa snažila s obyvateľmi uvedeného bytu najskôr skontaktovať cez zvonček. Na ten však nikto nereagoval, do vchodu sa dostali za pomoci suseda. Spoza bytových dverí počuli plač a krik malých detí.
Policajnému vyjednávačovi sa podarilo úspešne nadviazať komunikáciu s trojročným chlapčekom, ktorý stál za dverami. Vďaka trpezlivosti sa im ho podarilo presvedčiť, aby otvoril dvere.
"V byte sa okrem malého chlapca nachádzalo 8-mesačné dievčatko, ktoré bolo na tvári zakrvavené aj s viditeľným opuchom nad okom. Ďalší, 1,5 ročný chlapček bol aj so starším chlapcom bez zranenia. Spolu s deťmi boli v byte tri dospelé osoby, ktoré na výzvy polície vôbec nereagovali a javili známky požitia alkoholu," informovala polícia.
V jednej z izieb bol dokonca otvorený balkón a v byte bola zima a neporiadok. Vzhľadom na stav detí, pomery v byte a zranenie dievčatka, bola na miesto privolaná záchranka aj pracovníci sociálnej kurately.

Dve deti si z miesta odviezla stará mama a dievčatko skončilo v starostlivosti skalických lekárov.
Okolnosti celého prípadu sú naďalej predmetom vyšetrovania a kvalifikácia celého skutku sa bude odvíjať aj od stanoviska lekárov a výsluchu všetkých zainteresovaných osôb.
Ivan Kucharič z mestského úradu vysvetlil, že uvedené poľutovaniahodné skutočnosti sú prioritne v kompetencii štátnych orgánov.
Celoživotné následky
Psychologička Jana Gajdošová zhrnula, ža aj ak by to bola len jednorazová záležitosť, môže to deti taktiež traumatizovať.
V článku sa dozviete:
- Aké následky môže zanechať na deťoch, ak sú často svedkami alkoholických excesov v rodine,
- prečo si rodičia musia dávať pozor na to, čo pred deťmi hovoria,
- o tom, že psychiku detí potichu ovplyvňuje aj vojna na Ukrajine.
"U detí, ktoré žijú v rodinách, kde úraduje alkohol, môže dochádzať k spánkovým depriváciám. Nedostatok spánku, zvlášť ak je dlhodobý, môže viesť k celému radu zdravotných problémov. V extrémnych prípadoch vedie k celkovému vyčerpaniu organizmu a končí smrťou. Dlhodobé problémy so spánkom zvyšujú riziko mnohých závažných chronických ochorení či psychických ochorení," zhrnula Gajdošová.
Môže podľa nej dôjsť k celoživotným následkom.