ZÁHORIE. V slovenskom vzdušnom priestore sa zvýšil počet preletov. Slovensko však na preletoch nezarába tak, ako by si množstvo ľudí myslelo.
Odplaty za poskytovanie leteckých navigačných služieb totiž nie sú príjmom štátu. Do štátnej kasy sa financie dostávajú prostredníctvom zvýšených príjmov z daní, prípadne odvodov.
Stále je tu však druhá strana mince. Je ňou neduh spaľovacích motorov, respektíve emisie.

Poplatky za prelet nad Slovenskom
Ako informovali z komunikačného odboru ministerstva dopravy, vzhľadom na uzavretie vzdušného priestoru Ukrajiny museli byť lety, ktoré boli predtým vykonávané vo vzdušnom priestore Ukrajiny, preplánované.
V článku sa dozviete:
- prečo je nad Slovenskom zvýšený prelet lietadiel,
- či na tom vlastne Slovensko zarába,
- aké je nebezpečenstvo zvýšených emisií.
Z tohto dôvodu nastala situácia, že sa vo vzdušnom priestore Slovenskej republiky zvýšil počet preletov smerujúcich najmä do alebo zo severnej časti Európy.
"Odplaty za poskytovanie leteckých navigačných služieb nie sú príjmom štátu, ale príjmom poskytovateľa leteckých navigačných služieb. Slovenská republika, ako štát, má z toho zvýšené príjmy z daní a prípadne odvodov. V predpisoch upravujúcich výpočet odplát je upravený takzvaný mechanizmus zdieľania rizika," dodali z komunikačného odboru.