ZÁHORIE. Členovia iniciatívy Zvierací ombudsman sa stretli s prípadom, kedy v opustenom byte zavíjali zúbožené psy. Aby im mohli pomôcť, museli prekonať najzásadnejší problém - dostať sa do bytu.
Slovenský zákon totiž nemyslí na situáciu, že po zosnulom môžu v domácnosti zostať bezmocné zvieratá, ktoré budú potrebovať pomoc.
Podľa zákona môže byt, v ktorom sa nachádza zviera odkázané na pomoc, otvoriť len veterinárny inšpektor. Polícia túto právomoc v súčasnosti nemá. Riešením by mohla byť zmena legislatívy. Iniciatíva už adresovala ministerstvu vnútra pripomienky k novele zákona.

Takmer sa nedočkali pomoci
Katarína Schneiderová, z iniciatívy Zvierací ombudsman, ktorá sa už od roku 2013 zaoberá pomocou zvieratám na úrovni systémových a legislatívnych zmien, informovala o prípade náročnej záchrany psov z opusteného bytu. Psy, ktorým hrozila smrť v opustenom byte, sa takmer nedočkali pomoci.
"Keď dostal tím Zvieracieho ombudsmana na Zelenej linke ministerstva životného prostredia žiadosť o pomoc psíkom, ktorí zostali v byte ich majiteľky zavretí niekoľko dní, okamžite sa skontaktovali s políciou," vysvetlila Schneiderová.
Podľa zákona polícia nemôže vstúpiť do bytu pre záchranu zvieraťa v núdzi.
V článku sa dozviete:
- Prečo je pre políciu problém v niektorých prípadoch zvieratá zachrániť,
- ako sa to podarilo v kritickej situácii iniciatíve Zvierací ombudsman,
- ministerstvo vnútra dostalo návrh zmeny zákona,
- o aké zmeny ide.
Ukázalo sa, že dostať sa do bytu po zosnulej majiteľke nie je vôbec také jednoduché.
Slovenský zákon podľa Schneiderovej nemyslí na fakt, že po zosnulom môžu v domácnosti zostať bezmocné zvieratá, ku ktorým sa následne nemá ako dostať pomoc.
Podľa aktuálne platnej legislatívy môže byt, v ktorom sa nachádza zviera odkázané na pomoc, otvoriť len veterinárny inšpektor. Polícia túto právomoc v súčasnosti nemá.