Sobota, 1. apríl, 2023 | Meniny má Hugo

Futbal v Borskom Mikuláši oslavoval 80 - ku

Hoci všeobecne panuje názor, že futbalová hra sa zrodila v Anglicku, prvé písomné zmienky o tejto hre sú z roku 2697 pred. n. l. z Číny, kde ho nazývali tsuh-küh. Odtiaľ sa dostal do Japonska a v 18. storočí pred n. l. sa uskutočnilo prvé medzištátne stre

tnutie medzi Japonskom a Čínou.
V Borskom Mikuláši sa hrá omnoho kratší čas. V sobotu 16. júla tu oslavovali svoje 80. výročie Zrodenia futbalu na Búroch. Po zániku Uhorska a vzniku Česko-Slovenska začalo smerovanie k rozvoju spoločenského a športového života. Vtedy sa zaktivizovali a búranskí športovci a v roku 1925 založil notár Červenka prvé mužstvo AC Borský Sv. Peter. Ďalšia informácia pochádza z roku 1931 ako o futbalovom mužstve ŠK Búre.
Významnou osobnosťou prvej éry futbalu a predsedom klubu ŠK Búre bol Alexander Holovič, podpredsedom Ervín Velba. Prví futbalisti hrávali v Petri na Humnisku. Jedna bránka bola pod lesom, druhá pri plote Mrázovcov. Účasť v súťažiach nie je známa, až v roku 1932 sa píše, že mužstvo zohralo viaceré zápasy s okolitými futbalovými klubmi, zväčša s dobrými výsledkami. 27. marca vyhrali s Holíčom 4:2, keď hrali v zostave: Retzer - Štefan Déščík, Ján Havlíček - František Vanek, Matúšek, Polák - Ján Déščík, Ondriška, Sekáč, Grék, Pavol Búzek. K najlepším patrili Retzer, Matúšek, Búzek a bratia Déščíkovci. Na futbal mimo obce sa chodilo na vozoch. Celú cestu sa spievalo za sprievodu harmoniky Mateja Kassaya. S hráčmi chodili fanúšikovia a búranskí skauti. Každý hráč si všetko sám financoval, či už dresy, kopačky alebo občerstvenie.
Na hody hrával na Búroch Rapid Viedeň
Každé hody hral zápas na Búroch Rapid Viedeň, ktorého dres dlhé roky obliekal Hansi Buzek, dlhoročný reprezentant Rakúska, účastník Majstrovstiev sveta 1958 vo Švédsku, ktorého korene siahajú do Borského Mikuláša.
Na futbal chodilo početné obecenstvo a najmä ženy, už vydaté, nadšene povzbudzovali hráčov volaním "Búre do teho." Romantické prostredie Humniska hráči vystriedali za nové ihrisko pri Hliníku u tehelne, z ktorého sa neskôr stalo moderné ihrisko.
Nový štadión
Na Magdalénske hody v roku 1981 bol slávnostne otvorený nový štadión zápasom TJ Sokol Borský Mikuláš s účastníkom 1.ligy ZŤS Petržalka. V peknom prostredí tohto štadiónu bol 6.10.1984 usporiadaný medzinárodný futbalový turnaj žien O pohár VOSR, ktorého sa zúčastnili Femina Budapešť, Skloplast Trnava a Slávia SŠM Holíč.
V roku 1985 mala TJ Sokol 3 družstvá, dospelých, dorast a žiakov. Dorast sa stal víťazom majstrovstiev okresu. Pekný úspech dosiahli futbalisti v roku 1986, kedy sa stali víťazmi III. triedy MO. Trénerom boli František Línek a Štefan Marek, ved. muž. Jozef Vanek, hráči Ján Jankovič, Peter Hačunda, Miroslav Hasák, Milan Včelka, Rudolf Tománek, Jozef Cintula, Peter Hasala, Peter Baďura, Rastislav Macek, Vladimír Dobiáš, Ján Hlavenka, Anton Hlavenka, Jozef Bulka, Štefan Bulka, Jozef Benek a Peter Totka. Od roku 1987 boli zaradení do 2. triedy okresnej súťaže západ, ktorú aj vyhrali. O rok sa stali aj víťazmi okresnej súťaže pred Šaštínom, Veľkými Levármi a postúpili do I.B triedy (dnešná 5. liga). V uvedenom roku boli vybudované sociálne zariadenia a tribúna na státie v celkovej hodnote vyše 60.000,- Kčs. V roku 1992 sa podpísaním zmluvy stala z TJ Sokol Vojenská telovýchovná jednota Sokol B. Mikuláš s hráčskym kádrom zloženým z vojakov ZVS vo VÚ Senica. Medzi veľké úspechy klubu možno zarátať aj zisk titulu Majstrov Európy v sálovom futbale, ktorý pomohli slovenskej reprezentácii v ďalekej Casablance získať členovia VTJ Sokol Pavol Šimek a Milan Totka. Futbalovým nadšencom a fanúšikom venovala obec v roku 1995 príjemný darček - novú tribúnu so sociálnym zariadením a zastrešeným hľadiskom. A-mužstvo prelomilo bariéru neúspechu a po troch rokoch v 5. lige postúpilo so štvrtej. O výbornom futbalovom prostredí na Búroch sa dopočuli aj predstavitelia Slovenského futbalového zväzu a poverili ich organizovaním medzištátnych stretnutí Slovensko 17 - Macedónsko 17 (2:0) a Slovensko 15 - Turecko 15 (1:2). Mužstvo účinkujúce vo 4. lige bolo aj na očiach odborníkov. Prvoligová Rimavská Sobota si vybrala z B. Mikuláša ako posilu Mariána Wallnera. Finančné prostriedky získané z prestupu veľmi pomohli v činnosti TJ.
Rok 2000 sa stal prelomovým rokom, kedy sa skončila spolupráca s vojakmi a mužstvo začalo hrať opäť s vlastnými odchovancami. Mužstvá sa postupne rozrastali a od roku 2002 má TJ Sokol A-mužstvo, dorast a tri žiacke družstvá. V roku 2004 sa TJ Sokol rozrástol aj o B-mužstvo. Práve skončená sezóna patrí k najúspešnejším rokom novej futbalovej etapy. A-mužstvo prehralo na jar len jeden zápas a v konečnej tabuľke MO sa umiestnilo na 2. mieste a mladší žiaci sa stali víťazmi oblasti.
B.Mikuláš - Bolešov
V roku 1993 sa založila družba medzi obcami Bor. Mikuláš a Bolešov. Zapojili sa do nej aj futbalisti a každoročne sa stretávajú a odohrajú futbalové stretnutie.
Mikulášske dni
V roku 1997 pozvalo mesto Kunszentmiklós zo Slovenska, Ukrajiny, Rakúska a Maďarska obce, ktoré majú v názve Mikuláš, na stretnutie s názvom Mikulášske dni. Bor. Mikuláš tu zastupovali futbalisti, dychová hudba a folklórny súbor. Neskoršie sa futbalové stretnutie odohralo aj na štadióne v B. Mikuláši.
Vyznamenaní
Pri príležitosti osláv 80. výročia založenia futbalu v Borskom Mikuláši boli vyznamenaní viacerí činovníci, ktorí sa zaslúžili o rozvoj futbalu v tejto obci: František Línek, Ján Morávek, Emil Müller, Ondrej Müller, Štefan Andel, Peter Hasala, Štefan Michálek, Emil Včelka, Jozef Hlavenka, Pavol Jablonický, Miroslav Samek, Jozef Michalica, Jozef Drinka, Milan Širočka, Anton Hlavenka, Ján Hlavenka, Pavol Polák, Ján Cintula, Štefan Marek, Milan Černý, Štefan Drápal, Pavol Tománek, Rudolf Tománek, Jozef Kavecký, Ján Baďura, Štefan Cintula, Štefan Petrík, Štefan Šedivý, Jozef Vanek, Štefan Cák, Eduard Šír, Nemečkay, Jozef Bilka, in memoriam Ľubomír Macek (cenu prevzala manželka Mária Macková).
Súčasťou osláv boli aj stretnutia štyroch generácii futbalistov Borského Mikuláša s veľmi kvalitnými a atraktívnymi súpermi
dorast Borský Mikuláš - Slovan 0:10
st. páni Borský Mikuláš - st. páni ČSSR 1:6, gól domácich Ján Šedivý
prípravka Borský Mikuláš - Myjava 3:1, góly domácich Semanko (11), Lipár, D. Nesnadný
A-mužstvo Borský Mikuláš - Tvrdonice 2:4 (0:2), g. d. S. Malík, T. Vanek
B. Mikuláš: Vacho - Orešanský, Kassay, R. Wallner, Sokol, M. Drinka, M. Macek, Tomka, L. Macek, Višňovský, Šatan (S. Malík, R. Malík, Fuksa, Líška, Vanek, M. Wallner), tréner Peter Cintula.
V drese domácich nastúpili v 1. polčase aj hokejoví reprezentanti Slovenska Ľubo Višňovský a Miro Šatan, ktorí takisto prišli zablahoželať „Búranom“ k ich 80-ke. A boli to práve oni, ktorí mali najväčšie šance domácich, no ani jednu nepremenili. Hostia, v ktorých drese s úspechom hrajú bratia Majo a Patrik Polachovci, ktorých si pamätáme z dresu Gbelov, a takisto býv. hráč Senice a naposledy Štúrova v 3.lige, odchovanec Smolinského Majo Péči, boli v prvej časti efektívnejší a vyhrali ho 0:2, keď najskôr Vacha prekonal Kouřílek a tesne pred odchodom do šatní aj Péči. Šance domácich mali dvakrát Višňovský, lob Šatana išiel do rúk brankára, volej Vaneka tesne vedľa a dve prudké strely Sokola nad bránu. Po prestávke vystriedalo hokejové duo na hrote duo bratov Malíkovcov. Robert, Stano, ale ani Fuksa nevyužili veľké šance na kontaktný gól. Ako sa to robí, ukázal všetkým Kouřílek - 0:3. O minútu znížil S. Malík na 1:3. Ďalšie šance nevyužili Liška a S. Malík, no v 72. min. strelu Ľ. Macka sklzom "doniesol" do brány Tomáš Vanek - 2:3. Vyrovnanie viselo na vlásku, no v 74. min. nedal penaltu Drinka a v 84. min. ani S. Malík. Pred ňou však domáci dosiahli domáci gól, no rozhodca Tóno Koleňák už netakticky zapískal. V 89. min. pri mohutnom tlaku si dezorientovaný stopér Rez napálil loptu do vlastného brvna a S. Malík vzápätí nastrelil brankára. Z protiútoku obišiel P. Polach aj domáceho brankára a Mráz do prázdnej brány zvýšil na konečných 2:4.
O dobrú náladu sa vyše 500 divákom počas osláv starala dychová hudba Búranka, Sonet band a takisto hlásateľ na futbalovom štadióne Jozef Malík.
Jozef Komorný

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na My Záhorie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Deti v letných táboroch budú pomáhať strážiť roboty
 2. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
 3. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
 4. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
 5. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 6. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
 7. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
 8. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
 1. Deti v letných táboroch budú pomáhať strážiť roboty
 2. MetLife prináša novinky v skupinovom poistení pre zamestnancov
 3. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
 4. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
 5. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
 6. Unilabs Slovensko otvára v Boroch najmodernejšie laboratórium
 7. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
 8. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 1. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte 29 743
 2. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 22 077
 3. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur. 14 043
 4. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 11 289
 5. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 5 848
 6. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 4 728
 7. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 4 036
 8. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať? 2 897

Blogy SME

 1. Anton Kovalčík: Čím je dláždená cesta do Kremľa? 1 - Zopár výbuchov.
 2. Ivan Čáni: Robert a Lucinka.
 3. Peter Svoreň: Erste Group zasiahla banková neistota najsilnejšie, z úderu by sa však mala čoskoro zotaviť
 4. Erika Telekyová : Pomocníčka je svetový bestseller, ktorý vás vtiahne do deja. Na pretras sa dostanú aj tabuizované témy a hra s mysľou
 5. Ľubomír Maretta: Svetlo
 6. Ján Šeďo: Flambované banány už 15 rokov neprestajne lákajú.
 7. Rudolf Trbušek: Nula na účte veriteľa po 6 rokoch nie je poctivý zámer.
 8. Rudolfa Vallová: Ako na úspešných politikov a pritom sa nepomýliť
 1. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 43 621
 2. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 25 524
 3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 922
 4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 8 922
 5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 801
 6. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 4 410
 7. Ján Šeďo: Medveď s telemetrickým obojkom trhá človeka ohľaduplne ! 4 254
 8. Post Bellum SK: Ľudáci sa zbavili najprv židovských dievčat a mladých žien 4 119
 1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 4. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Záhorie - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Záhorie

Pracovné vzťahy sa dajú utužovať rôznym spôsobom, čo tak futbal? Postavte v práci tím a zmerajte si sily v unikátnej celoslovenskej súťaži MY Liga zamestnancov.


7 h
MY | TOP správy z regiónov

Pozrite si výber TOP správ z regiónov.


12 h
Predseda ObFZ Senica Peter Koprla (vľavo) na halovom turnaji s kapitánom víťazného tímu Maximilianom Dohnálkom

S predsedom zväzu ObFZ Senica sme sa bavili o jarnej časti, halovej sezóne, ale aj rôznych ďalších témach.


30. mar

Polícia v Skalici prijala informáciu o hrozbe bombou na presne neurčenom súde v meste.


SITA 12 h

Blogy SME

 1. Anton Kovalčík: Čím je dláždená cesta do Kremľa? 1 - Zopár výbuchov.
 2. Ivan Čáni: Robert a Lucinka.
 3. Peter Svoreň: Erste Group zasiahla banková neistota najsilnejšie, z úderu by sa však mala čoskoro zotaviť
 4. Erika Telekyová : Pomocníčka je svetový bestseller, ktorý vás vtiahne do deja. Na pretras sa dostanú aj tabuizované témy a hra s mysľou
 5. Ľubomír Maretta: Svetlo
 6. Ján Šeďo: Flambované banány už 15 rokov neprestajne lákajú.
 7. Rudolf Trbušek: Nula na účte veriteľa po 6 rokoch nie je poctivý zámer.
 8. Rudolfa Vallová: Ako na úspešných politikov a pritom sa nepomýliť
 1. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 43 621
 2. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 25 524
 3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 922
 4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 8 922
 5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 801
 6. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 4 410
 7. Ján Šeďo: Medveď s telemetrickým obojkom trhá človeka ohľaduplne ! 4 254
 8. Post Bellum SK: Ľudáci sa zbavili najprv židovských dievčat a mladých žien 4 119
 1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 4. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu