tnutie medzi Japonskom a Čínou.
V Borskom Mikuláši sa hrá omnoho kratší čas. V sobotu 16. júla tu oslavovali svoje 80. výročie Zrodenia futbalu na Búroch. Po zániku Uhorska a vzniku Česko-Slovenska začalo smerovanie k rozvoju spoločenského a športového života. Vtedy sa zaktivizovali a búranskí športovci a v roku 1925 založil notár Červenka prvé mužstvo AC Borský Sv. Peter. Ďalšia informácia pochádza z roku 1931 ako o futbalovom mužstve ŠK Búre.
Významnou osobnosťou prvej éry futbalu a predsedom klubu ŠK Búre bol Alexander Holovič, podpredsedom Ervín Velba. Prví futbalisti hrávali v Petri na Humnisku. Jedna bránka bola pod lesom, druhá pri plote Mrázovcov. Účasť v súťažiach nie je známa, až v roku 1932 sa píše, že mužstvo zohralo viaceré zápasy s okolitými futbalovými klubmi, zväčša s dobrými výsledkami. 27. marca vyhrali s Holíčom 4:2, keď hrali v zostave: Retzer - Štefan Déščík, Ján Havlíček - František Vanek, Matúšek, Polák - Ján Déščík, Ondriška, Sekáč, Grék, Pavol Búzek. K najlepším patrili Retzer, Matúšek, Búzek a bratia Déščíkovci. Na futbal mimo obce sa chodilo na vozoch. Celú cestu sa spievalo za sprievodu harmoniky Mateja Kassaya. S hráčmi chodili fanúšikovia a búranskí skauti. Každý hráč si všetko sám financoval, či už dresy, kopačky alebo občerstvenie.
Na hody hrával na Búroch Rapid Viedeň
Každé hody hral zápas na Búroch Rapid Viedeň, ktorého dres dlhé roky obliekal Hansi Buzek, dlhoročný reprezentant Rakúska, účastník Majstrovstiev sveta 1958 vo Švédsku, ktorého korene siahajú do Borského Mikuláša.
Na futbal chodilo početné obecenstvo a najmä ženy, už vydaté, nadšene povzbudzovali hráčov volaním "Búre do teho." Romantické prostredie Humniska hráči vystriedali za nové ihrisko pri Hliníku u tehelne, z ktorého sa neskôr stalo moderné ihrisko.
Nový štadión
Na Magdalénske hody v roku 1981 bol slávnostne otvorený nový štadión zápasom TJ Sokol Borský Mikuláš s účastníkom 1.ligy ZŤS Petržalka. V peknom prostredí tohto štadiónu bol 6.10.1984 usporiadaný medzinárodný futbalový turnaj žien O pohár VOSR, ktorého sa zúčastnili Femina Budapešť, Skloplast Trnava a Slávia SŠM Holíč.
V roku 1985 mala TJ Sokol 3 družstvá, dospelých, dorast a žiakov. Dorast sa stal víťazom majstrovstiev okresu. Pekný úspech dosiahli futbalisti v roku 1986, kedy sa stali víťazmi III. triedy MO. Trénerom boli František Línek a Štefan Marek, ved. muž. Jozef Vanek, hráči Ján Jankovič, Peter Hačunda, Miroslav Hasák, Milan Včelka, Rudolf Tománek, Jozef Cintula, Peter Hasala, Peter Baďura, Rastislav Macek, Vladimír Dobiáš, Ján Hlavenka, Anton Hlavenka, Jozef Bulka, Štefan Bulka, Jozef Benek a Peter Totka. Od roku 1987 boli zaradení do 2. triedy okresnej súťaže západ, ktorú aj vyhrali. O rok sa stali aj víťazmi okresnej súťaže pred Šaštínom, Veľkými Levármi a postúpili do I.B triedy (dnešná 5. liga). V uvedenom roku boli vybudované sociálne zariadenia a tribúna na státie v celkovej hodnote vyše 60.000,- Kčs. V roku 1992 sa podpísaním zmluvy stala z TJ Sokol Vojenská telovýchovná jednota Sokol B. Mikuláš s hráčskym kádrom zloženým z vojakov ZVS vo VÚ Senica. Medzi veľké úspechy klubu možno zarátať aj zisk titulu Majstrov Európy v sálovom futbale, ktorý pomohli slovenskej reprezentácii v ďalekej Casablance získať členovia VTJ Sokol Pavol Šimek a Milan Totka. Futbalovým nadšencom a fanúšikom venovala obec v roku 1995 príjemný darček - novú tribúnu so sociálnym zariadením a zastrešeným hľadiskom. A-mužstvo prelomilo bariéru neúspechu a po troch rokoch v 5. lige postúpilo so štvrtej. O výbornom futbalovom prostredí na Búroch sa dopočuli aj predstavitelia Slovenského futbalového zväzu a poverili ich organizovaním medzištátnych stretnutí Slovensko 17 - Macedónsko 17 (2:0) a Slovensko 15 - Turecko 15 (1:2). Mužstvo účinkujúce vo 4. lige bolo aj na očiach odborníkov. Prvoligová Rimavská Sobota si vybrala z B. Mikuláša ako posilu Mariána Wallnera. Finančné prostriedky získané z prestupu veľmi pomohli v činnosti TJ.
Rok 2000 sa stal prelomovým rokom, kedy sa skončila spolupráca s vojakmi a mužstvo začalo hrať opäť s vlastnými odchovancami. Mužstvá sa postupne rozrastali a od roku 2002 má TJ Sokol A-mužstvo, dorast a tri žiacke družstvá. V roku 2004 sa TJ Sokol rozrástol aj o B-mužstvo. Práve skončená sezóna patrí k najúspešnejším rokom novej futbalovej etapy. A-mužstvo prehralo na jar len jeden zápas a v konečnej tabuľke MO sa umiestnilo na 2. mieste a mladší žiaci sa stali víťazmi oblasti.
B.Mikuláš - Bolešov
V roku 1993 sa založila družba medzi obcami Bor. Mikuláš a Bolešov. Zapojili sa do nej aj futbalisti a každoročne sa stretávajú a odohrajú futbalové stretnutie.
Mikulášske dni
V roku 1997 pozvalo mesto Kunszentmiklós zo Slovenska, Ukrajiny, Rakúska a Maďarska obce, ktoré majú v názve Mikuláš, na stretnutie s názvom Mikulášske dni. Bor. Mikuláš tu zastupovali futbalisti, dychová hudba a folklórny súbor. Neskoršie sa futbalové stretnutie odohralo aj na štadióne v B. Mikuláši.
Vyznamenaní
Pri príležitosti osláv 80. výročia založenia futbalu v Borskom Mikuláši boli vyznamenaní viacerí činovníci, ktorí sa zaslúžili o rozvoj futbalu v tejto obci: František Línek, Ján Morávek, Emil Müller, Ondrej Müller, Štefan Andel, Peter Hasala, Štefan Michálek, Emil Včelka, Jozef Hlavenka, Pavol Jablonický, Miroslav Samek, Jozef Michalica, Jozef Drinka, Milan Širočka, Anton Hlavenka, Ján Hlavenka, Pavol Polák, Ján Cintula, Štefan Marek, Milan Černý, Štefan Drápal, Pavol Tománek, Rudolf Tománek, Jozef Kavecký, Ján Baďura, Štefan Cintula, Štefan Petrík, Štefan Šedivý, Jozef Vanek, Štefan Cák, Eduard Šír, Nemečkay, Jozef Bilka, in memoriam Ľubomír Macek (cenu prevzala manželka Mária Macková).
Súčasťou osláv boli aj stretnutia štyroch generácii futbalistov Borského Mikuláša s veľmi kvalitnými a atraktívnymi súpermi
dorast Borský Mikuláš - Slovan 0:10
st. páni Borský Mikuláš - st. páni ČSSR 1:6, gól domácich Ján Šedivý
prípravka Borský Mikuláš - Myjava 3:1, góly domácich Semanko (11), Lipár, D. Nesnadný
A-mužstvo Borský Mikuláš - Tvrdonice 2:4 (0:2), g. d. S. Malík, T. Vanek
B. Mikuláš: Vacho - Orešanský, Kassay, R. Wallner, Sokol, M. Drinka, M. Macek, Tomka, L. Macek, Višňovský, Šatan (S. Malík, R. Malík, Fuksa, Líška, Vanek, M. Wallner), tréner Peter Cintula.
V drese domácich nastúpili v 1. polčase aj hokejoví reprezentanti Slovenska Ľubo Višňovský a Miro Šatan, ktorí takisto prišli zablahoželať „Búranom“ k ich 80-ke. A boli to práve oni, ktorí mali najväčšie šance domácich, no ani jednu nepremenili. Hostia, v ktorých drese s úspechom hrajú bratia Majo a Patrik Polachovci, ktorých si pamätáme z dresu Gbelov, a takisto býv. hráč Senice a naposledy Štúrova v 3.lige, odchovanec Smolinského Majo Péči, boli v prvej časti efektívnejší a vyhrali ho 0:2, keď najskôr Vacha prekonal Kouřílek a tesne pred odchodom do šatní aj Péči. Šance domácich mali dvakrát Višňovský, lob Šatana išiel do rúk brankára, volej Vaneka tesne vedľa a dve prudké strely Sokola nad bránu. Po prestávke vystriedalo hokejové duo na hrote duo bratov Malíkovcov. Robert, Stano, ale ani Fuksa nevyužili veľké šance na kontaktný gól. Ako sa to robí, ukázal všetkým Kouřílek - 0:3. O minútu znížil S. Malík na 1:3. Ďalšie šance nevyužili Liška a S. Malík, no v 72. min. strelu Ľ. Macka sklzom "doniesol" do brány Tomáš Vanek - 2:3. Vyrovnanie viselo na vlásku, no v 74. min. nedal penaltu Drinka a v 84. min. ani S. Malík. Pred ňou však domáci dosiahli domáci gól, no rozhodca Tóno Koleňák už netakticky zapískal. V 89. min. pri mohutnom tlaku si dezorientovaný stopér Rez napálil loptu do vlastného brvna a S. Malík vzápätí nastrelil brankára. Z protiútoku obišiel P. Polach aj domáceho brankára a Mráz do prázdnej brány zvýšil na konečných 2:4.
O dobrú náladu sa vyše 500 divákom počas osláv starala dychová hudba Búranka, Sonet band a takisto hlásateľ na futbalovom štadióne Jozef Malík.
Jozef Komorný