KÚTY. Nadšenec folklóru Filip Húšťava kultúrou doslova žije. Bežne sa o chod podobných podujatí stará vedenie obce, v Kútoch je to však inak, nevyužitých príležitostí sa chytili aktivisti.
Filip Húšťava a historik Richard Drška už pred viac ako desiatimi rokmi začali robiť všetko pre to, aby obnovili a zachovali tradície v ich obci. Organizujú plesy, hody a iné komunitné podujatia.
Zriadili, zatiaľ provizórne, obecné múzeum dobového bývania, zrekonštruovali 200-ročnú stodolu a spolupracujú s Pavlom Paňákom, jedným z najvýznamnejších predstaviteľov súčasnej slovenskej architektúry na ďalšom zaujímavom projekte.

Začali dvaja, už sú ich desiatky
V Kútoch veľmi chýbajú investičné projekty, ktoré sú v obciach bežnými záležitosťami, aktivisti teda vzali situáciu pevne do svojich rúk. Pred ôsmimi rokmi kúpili starý dom s pozemkom, ktorý vyzeral ako opustená záhrada. Začali sa zaoberať miestnou architektúrou a tým, čo by mohli zachrániť.
V článku sa dozviete:
- ako sa aktivistom darí obnovovať tradície v ich obci,
- obec ich nepodporila, napriek tomu sa vynašli,
- podporuje ich jeden z najvýznamnejších slovenských architektov,
- čo ďalšie chcú v obci rozbehnúť.
Drška a Húšťava založili občianske združenie Pjekné mjestečko ešte v roku 2011.
„Začali sme obnovou ľudovej kultúry, krojov a poslednou zachovanou tradičnou udalosťou v Kútoch, ktorou sú hody. Ľudia ich stále brali za svoje, začali sme ich preto organizovať a už to robíme desať rokov," vysvetlil Húšťava.