SKALICA. Romana Štefanišinová je rodáčka zo Skalice, má 36 rokov a je autorkou skvelej myšlienky, ktorá nielenže pomôže rozšíriť povedomie o unikátnom národnom plemene koňa, ale dokáže pomôcť aj hendikepovaným ľuďom.
Popri práci, rodine a farme, ktorú založila, študuje hipológiu a venuje sa dobrovoľnému hasičstvu. Priznala, že starať sa o všetky zvieratá je náročné fyzicky ale aj finančne, no veľkú podporu nachádza najmä v rodine.
Nápad na projekt vznikol pri spolupráci s jazdeckým klubom Hucule Kráľovskej lúky v Bodíkoch na južnom Slovensku. V rámci neho chce ukázať, že jazdecký šport je naozaj pre všetkých a neexistujú v ňom žiadne bariéry. Trnavská župa projekt podporila dotáciou v rámci Participatívneho rozpočtu s názvom Tvoríme kraj.

Túži pomáhať tým, ktorí to potrebujú
Štefanišinovej chýbajú už len dva roky do dokončenia štúdia hipoterapie, približne pred rokom sa začala obzerať po vhodnom koňovi.
"Tak som sa dostala k plemenu hucul. Chcela som sa dozvedieť viac a našla som malý jazdecký klub, kde hucule chovajú a vzdelávajú o nich verejnosť. Tam som sa dozvedela, že je to náš národný poklad. Že majú krv divých koní a práve hucule tvarovali naše Karpaty, keď sa voľne pásli po krajine," povedala.
V článku sa dozviete:
- Ako aktivistka a milovníčka zvierat založila farmu,
- či zvláda pracovať, starať sa o zvieratá i rodinu a všetko financovať,
- prečo je plemeno, ktoré si obľúbila, také významné,
- koľko sliepok sa jej vyliahlo vo vlastnej obývačke,
- aká je myšlienka jej víťazného projektu,
- aké má vízie a sny.
Natrafila na trénerku koní a jazdectva Kristínu Szakál, ktorá robieva dni otvorených dverí a krásne spracovala históriu huculského koňa a aj to, ako Slovensku pomáhal vo vojne, neskôr v poľnohospodárstve, práci v lese až po dnešné využitie v pretekoch a hipoterapii.
"Ukazuje, aký všestranný je huculský kôň. Netrvalo dlho a mali sme doma Huculskú kobylku Evzi z Národného žrebčína Topoľčianky, čo je jediný chov na Slovensku. Po ňom existuje už len zopár nadšencov, ktorí sa snažia tohto úžasného koníka zachovať v čistých líniách aj pre ďalšie generácie," dodala.