ZÁHORIE. Slovensko posledné mesiace riešilo príliv utečencov zo Sýrie. Napríklad v Kútoch, kde dokonca ministerstvo vnútra zriadilo stanové mestečko. Medzi ľuďmi, v médiách, ale aj zo strany štátnych orgánov, sa výrazne rozšírilo pomenovanie týchto utečencov - nelegálni migranti.
Nataša Holinová, komentátorka denníka SME, napísala: "výraz nelegálni migranti je veľmi problematický." Človek totižto nemôže byť ilegálny.

Spýtali sme sa, ako to vlastne s pojmom nelegálni migranti naozaj je.
Človek nemôže byť nelegálny
Holinová vysvetlila, že výraz nelegálni migranti v podstate naznačuje, že človek môže byť nelegálny.
"To je základná námietka. Pretože človek nelegálny byť nemôže, nemôžeme teda ani vytvoriť slovné spojenie, kde bude prívlastok nelegálny a nejaké označenie človeka. Stalo sa to ako keby preklepom, pretože výraz neregulérna migrácia existuje. Keby sa hovorilo neregulérni migranti, dalo by sa to prežiť. Bolo by to odvodené z pomenovania javu," povedala.
V článku sa dozviete:
- Prečo človek nemôže byť nelegálny,
- prečo je pojem nelegálny migrant nezmyselný,
- aký je rozdiel medzi utečencom a migrantom,
- či je rozdiel medzi utečencami z Ukrajiny a zo Sýrie,
- ako celú vec hodnotí policajné prezídium.
Nezmyselnosť takéhoto označenia vyplýva z toho, že človek sám o sebe nemôže byť z hľadiska práva nelegálny, také môže byť len jeho konanie. Keďže nemôžeme hovoriť o človeku ako o nelegálnej ľudskej bytosti, tak ho ani nemôžeme označiť za nelegálneho migranta.
Nelegálni migranti sú teda podľa nej úplne vylúčení. "Každý človek má ľudské práva a nemôže byť nelegálny," dodala.