MALACKY. Mestskí poslanci schválili na štvrtkovom zastupiteľstve rozpočet mesta na rok 2023, ktorého súčasťou je aj zvýšenie miestnych daní a poplatkov. Decembrové rokovanie mestského zastupiteľstva malo na programe prevažne ekonomické materiály. Ako informuje samospráva na svojom webe, poslanci zriadili tiež komisie, ktoré budú v novom volebnom období pracovať pri mestskom zastupiteľstve a delegovali zástupcov mesta do rád škôl.
Súčasťou rozpočtu mesta je aj príjem zo zvýšených miestnych daní a poplatkov za komunálny odpad, či úhrad za školy a školské zariadenia. Vedenie mesta si uvedomuje, že ide o nepopulárne a citlivé rozhodnutie. „Výšku miestnych daní a poplatkov ovplyvňuje niekoľko aktuálnych faktorov: inflácia, povinné zvyšovanie platov v školstve a verejnej správe, zvýšený daňový bonus, vysoké ceny energií a v prípade Tekosu aj výrazné kolísanie cien pohonných látok," vysvetľuje mesto.
Podľa primátora Juraja Říhu urobil štát veľmi alibistické gesto. „Pozitívne sa odprezentoval v médiách k zvýšeniu prídavkov na deti, daňového bonusu na deti, či platov v školstve a verejnej správe. Účet majú zaplatiť mestá zo svojich zdrojov, hoci sa inflácia a ceny energií rovnako dotýkajú našich mestských výdavkov," poznamenal primátor. Ako dodal, v Malackách už znížili intenzitu nočného verejného osvetlenia o 60 percent a v návrhu rozpočtu zrušili všetky odmeny. „Ak však chceme udržať pripravené a rozostavané stavby, neznižovať stavy zamestnancov v organizáciách, či napríklad neškrtať autobusy alebo všetky dotácie športovým a seniorským klubom, navrhli sme poslancom aj zvýšenie miestnych daní o 15 percent," doplnil.

Primátor zároveň prisľúbil, že bude sledovať vplyvy našich rozhodnutí mesta na zraniteľné skupiny obyvateľov. „Preto sme súbežne navrhli poslancom aj zvýšenie doterajších úľav pre osoby v hmotnej núdzi, ťažko zdravotne postihnutých a seniorov nad 62 rokov rovnako o 15 percent, čiže navýšenie miestnych daní sa ich vôbec nedotkne," vysvetlil Říha. Pri poplatku za komunálne odpady kopíruje mesto zvýšenie cien, ktoré musí platiť za zvoz a likvidáciu odpadu na skládke. “Každé jedno euro, ktoré obyvatelia zaplatia svojmu mestu, sa im vráti v podobe kvalitných služieb mesta, opráv ciest, škôl či verejného osvetlenia, ale aj výstavby nových cyklotrás a nájomných bytov," uzavrel.