HOLÍČ. Koncom marca 2022 sa mesto Holíč zapojilo do výzvy Trnavského samosprávneho kraja na predkladanie žiadostí o grant, ktorý župa napokon schválila. Cintorín dostal možnosť prejsť čiastočnou obnovou.
Za obnovu priestorov židovského cintorína v Holíči roky bojoval aj Peter Werner, člen prezídia Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v Slovenskej republike (ÚZŽNO). Porozprával, v akom schátralom stave sa cintorín nachádzal desiatky rokov.

Židia sú, nepochybne, súčasťou Slovenska
Peter Werner je aktivista v oblasti židovských záležitostí. Súčasne je i prezidentom Občianskeho združenia B´nai B´rith Tolerancia.
Podľa ÚZŽNO je dnes na celom svete približne 15 miliónov židov. Asi toľko, koľko ich bolo pred rokom 1939.
"V Európe v súčasnosti žijú asi 2 milióny židov, na Slovensku približne 5-tisíc. Slovensko, kedysi dávno jedno z dôležitých centier stredoeurópskeho židovstva, zaznamenalo v priebehu jediného storočia pokles židovského obyvateľstva o 95 percent," informuje ÚZŽNO na svojom webe.
V článku sa dozviete:
- čo pre Židov znamenajú cintoríny,
- prečo sa Werner rozhodol zachrániť cintorín v Holíči,
- ako sa mu to napokon podarilo,
- kto všetko pomáhal,
- ako pomohla župa a obec,
- aký je vlastne príbeh rodiny Wernerovcov.
Odhodlanie zachrániť židovský cintorín v Holíči
Najstaršie spomienky Petra Wernera podľa jeho slov siahajú až do roku 1968.
"Môj otec mal maturitné stretnutie po 40-tich rokoch. Bol koniec júna a do Skalice, kde otec maturoval, sa zišli spolužiaci nielen z Československa, ale vďaka otepleniu a uvoľneniu v čase Pražskej jari aj spolužiaci zo zahraničia. Pamätám si, že z Londýna prišiel Alfréd Geiringer a z domácich maturantov Jožko Šátek - kňaz, Dr. Sukup – právnik, Kali Žiška – myslím, že lekár. To sú mená, ktoré mi utkveli v pamäti, a samozrejme môj otec MUDr. Július Werner," zaspomínal Peter Werner.