KÚTY. Situáciu s migrantami v Kútoch čiastočne rieši vybudovanie stanového mestečka, kde ministerstvo vnútra v spolupráci s Okresným úradom Senica a dobrovoľníckymi organizáciami poskytuje základnú starostlivosť pre migrantov.
Doteraz zaevidovali v stanovom tábore 141 osôb.
Na verejný poriadok v obci Kúty a okolí dohliada zvýšený počet policajtov a do opatrení sú velení na výpomoc aj vojaci, policajti z odboru hipológie.
Prednedávnom sa v Kútoch konal protest. Časť extrémistických síl okolo Mariana Kotlebu odsúdeného za propagáciu neonacizmu hovorí o akejsi "domobrane" a varuje pred nebezpečenstvom. Spýtali sme sa preto polície i generála Pavla Macka, či niečo hrozí a ako sme na tom v súvislosti s migračnou krízou.

Antikonfliktný tím a zákaz vstupu
V sobotu 12. novembra sa v Kútoch uskutočnil protest. Po zhodnotení a analýze všetkých informácií rozhodol veliteľ bezpečnostných opatrení o nasadení zvýšeného počtu policajtov.
V Kútoch sa nachádzal viaceré zásahové jednotky poriadkovej polície, policajti služobnej hipológie a kynológie,ale aj operatívne hliadky a policajti antikonfliktného tímu.
V článku sa dozviete:
- čo si o Kotlebovej domobrane myslí generál Pavel Macko,
- či následkom jeho činnosti hrozí nejaké nebezpečenstvo,
- aká je situácia v Kútoch a okolitých obciach,
- polícia prezradila, či sa sú migranti konfliktní,
- ako situáciu rieši ministerstvo vnútra a polícia,
- či nás čaká ďalšia migračná kríza.
"Polícia na mieste využila zákonné oprávnenie a to zákaz vstupu na určené miesto. Ide o preventívne oprávnenie polície, ktoré má zabrániť závažnejším dôsledkom, na udržanie verejného poriadku a ochranu zdravia, životov," vysvetlila polícia v deň protestu.
Mimoriadne nebezpečné a nemorálne aktivity
Paradoxom je, že protestujúci chceli protestovať za bezpečnosť v súvislosti s prílivom migrantov, no sami slovne atakovali zložky polície, napriek tomu však nedošlo k narušeniu verejného poriadku.