KÚTY. Kapacita stanového mestečka v Kútoch je momentálne postačujúca a rezort vnútra neplánuje jeho rozširovanie. Uvidela to generálna riaditeľka Sekcie krízového riadenia ministerstva vnútra SR (MV SR) Michaela Kaňová. S príchodom zimy a ochladenia sa predpokladá aj nižší počet utečencov, a v takom prípade by bolo na mieste uvažovať aj o jeho uzatvorení.

Rezort vnútra a predstavitelia Policajného zboru (PZ) sa stretli s predstaviteľmi obcí zasiahnutých nelegálnou migráciou. Na stretnutí boli prítomní aj zástupcovia neziskových organizácií, kňazi z Kútov a Brodského, ktorí sa s dobrovoľníkmi podieľajú na pomoci v stanovom tábore v Kútoch, ale aj zástupcovia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Senica. Cieľom bolo zlepšiť komunikáciu smerom k obyvateľstvu obcí, no diskutovaná bola aj otázka uhrádzania nákladov obcí.
Vedenie PZ i Sekcie krízového riadenia MV SR osvetlili dôvody zriadenia stanového tábora v Kútoch. Kaňová predstavila organizačné i bezpečnostné riadenie miesta, na ktoré dohliadajú zložky polície aj Ozbrojených síl SR. Je tiež vybavené bezpečnostným kamerovým systémom. Ministerstvo vnútra o tom informovalo v tlačovej správe.
Na požiadavky obyvateľstva na zaistenie bezpečnosti a poriadku reagoval aj policajný zbor, ktorý v zasiahnutých oblastiach nasadili zvýšený počet hliadok, a to aj napriek tomu, že dosiaľ neeviduje žiadnu protiprávnu činnosť.
„Schengenský priestor je mnohými vnímaný ako najväčší prínos a najmodernejší výdobytok Európskej únie. Je preto nutné prijímať ‘obete’, aby bolo toto privilégium zachované. Kontrola našej južnej hranice by v boji proti nelegálnej migrácii, ako vidíme aj na príklade opatrení z českej strany, nepriniesla žiadne výsledky. Náš návrh na riešenie situácie má tri body - masívne posilnenie ochrany vonkajšej schengenskej hranice, zvýšenie počtu zmiešaných policajných hliadok na území Maďarska a vytvorenie spoločného tlaku dotknutých krajín na väčšiu angažovanosť na tento účel zriadenej európskej agentúry Frontex,” vysvetlil policajný prezident Štefan Hamran. Reagoval na otázky starostov, ktorých zaujímali opatrenia na zastavenie migrácie a možnosť zavedenia kontrol na hraniciach s Maďarskom.

Pomoc Školy Sv. Alžbety, záchranárov a dobrovoľníkov z o.z. Equita ponúkol profesor Vladimír Krčméry, ktorý disponuje dlhoročnými skúsenosťami s poskytovaním zdravotnej starostlivosti v utečeneckých táboroch. „Môžem povedať, že tento stanový tábor patrí medzi najlepšie po stránke jeho organizácie a aj zabezpečenia hygieny. K dispozícii býva dokonca aj tlmočník, čo nebýva štandardom. Základnú lekársku starostlivosť tu poskytujeme každý deň a nie tým istým ľuďom. Z toho vyplýva, že sa im nejakým spôsobom darí pokračovať v ceste do západnej Európy,” povedal profesor Krčméry.
Na stretnutí došlo k zhode na potrebe pokračovania na zabezpečovacích prácach i spoločných riešeniach. V prípade zhoršenia situácie by mali byť vytipované náhradné lokality a priestory na ubytovanie migrantov. Starostovia obcí doplnili, že ich obyvateľstvo sa zapája napríklad vydávaním stravy či zbierkami oblečenia a hygienických potrieb. Nelegálni migranti sú za takúto pomoc vďační a správajú sa disciplinovane. Od začatia kontrol na slovenskej hranici s Českom, čiže od 29. septembra, bolo na slovenskom území zachytených temer 4-tisíc nelegálnych migrantov a 59 prevádzačov. Mnohí z týchto migrantov už územie SR opustili, navzdory hraničným kontrolám.