BÍLKOVÉ HUMENCE/ ROHOV. Obce s nízkym počtom obyvateľov sa boria s nejedným problémom. Najčastejšími problémami sú zväčša nedostatok financií, či málo ochotných ľudí. Mohlo by sa zdať, že i nezáujem o kandidatúru na starostu či poslancov obecného zastupiteľstva alebo voličov urobí galibu počas volieb, no dve najmenšie obce na Záhorí z hľadiska počtu obyvateľov toto pravidlo vyvrátili.
Odborná verejnosť síce hovorí dlho a často o komunálnej reforme, ktorá by riešila spomínané problémy, no všetko je stále iba v teoretickej rovine. Spýtali sme sa na názor politológa ale aj ľudí v obci či volebných komisií.

Útočisko predsedov senátu najvyššieho súdu
Obec Bílkove Humence je podľa štatistických údajov Slovenskej republiky z hľadiska počtu obyvateľov najmenšou obcou v okrese Senica. Podľa sčítania obyvateľov z roku 2021 má 194 obyvateľov. Entuziazmus a chuť meniť obec k lepšiemu však obyvateľom rozhodne nechýba. Tešia sa, že aj oni dokážu napredovať.
V článku sa dozviete:
- Prečo sú obyvatelia hrdí aj na svoje najmenšie obce?
- Aká je a býva volebná účasť v najmenších obciach v okrese?
- Čo je najväčším problémom najmenších obcí?
- Ako to vidí politológ?
- Existujú nejaké riešenia?
- Čo si o zlučovaní obcí myslia samotní občania?
Ján Černý, vyslúžilý murár a obyvateľ Bílkových Humeniec, ktorý stál pri zrode mnohých domov v obci a širokom okolí, bol predsedom volebnej komisie ešte pri prvých voľbách, keď podľa jeho slov padli komunisti, vysvetlil, že dnes je v istom slova zmysle situácia lepšia než kedysi, ale rozdelením Československa sme prišli o veľa príležitostí a výhod.
"Robili sa tam všelijaké podfuky, tak som sa na to vykašľal. Potom nás Česi odstrihli," povedal s tým, že išlo najmä o zbrojársky priemysel.