Pondelok, 25. september, 2023 | Meniny má Vladislav

Seničan Ján Slezák – dôveryhodný Jánošík?

Jeho schopnosti možno nazvať špičkovými a pozoruhodne univerzálnymi. Vyštudoval muzikálové herectvo na JAMU (Janáčkovej akadémii múzických umení) v Brne, súkromne študoval spev na Ježkovom konzervatoriu v Prahe (hlasové zaradenie vysoký tenor), je členom

tanečnej skupiny SCREAM Senica (titul vicemajstra sveta v disciplíne hip-hop dance groups), spolupracuje s profesionálnou tanečnou skupinou IF Praha, s dabingovými štúdiami v Bratislave, Brne a Prahe, s Orchestrom armády Českej republiky ako sólový spevák a s bratom sa aktivizuje v rámci vlastnej hudobnej kapely (rock-pop-soul). Účinkoval v projektoch:
-muzikál WEST SIDE STORY- “Riff“ - Mestské divadlo Brno, v nemčine a angličtine v Rakúsku, Nemecku a Švajčiarsku,
- muzikál GREASE – hlavná rola „Danny Zuko“ - PKO Bratislava,
- muzikál KLEOPATRA – hlavná rola „Marcus Antonius“ - Divadlo Broadway Praha, Nová scéna Bratislava,
- muzikál REBELOVÉ – hlavná rola „Šimon“ - Divadlo Broadway Praha, Nová scéna Bratislava,
- muzikál EDIT PIAFF – hl. rola „ Rozprávač“ - ND Mahenova scéna Brno,
- muzikál FULL MONTY – “Harold Nicols“ - Divadlo Nová scéna Bratislava,
- muzikál DIRTY DANCING (HRIEŠNY TANEC) – hl. rola „Tonny“ - Divadlo Aréna Bratislava,
- činohra HAMLET – hlavná rola „Hamlet“ - ND Mahenova malá scéna Brno,
- činohra SESTUP ORFEUV – hl. rola “Valentín Xavier”- Divadlo ABC Praha. - najnovšie stvárni bez alternanta postavu Jánošíka v zvonuuvádzanej hre Na skle maľované pripravovanej Novou scénou (premiéra - september) so spoluprácou Jána Ďurovčíka (choreografia), Ľubomíra Feldeka (texty piesní) a ďalších významných osobností hereckého sveta.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Je mladý, talentovaný, dynamický. Keď niekam vojde, zaplní miestnosť energiou. O svojom povolaní rozpráva s čírym oduševnením a nadšenou iskrou v očiach, ktorú si ľudia občas s prvoplánovou nepozornosťou mýlia s pýchou. Tú však senický rodák Janko Slezák napriek svojej megaúspešnosti postráda.

Čím sa vo vašej profesii cítite viac: hercom, spevákom, tanečníkom alebo hudobníkom? Čo vás najväčšmi vystihuje?
Ja sa cítim všetkým. Pri všetkej skromnosti, sú ľudia ako moji profesori, ktorí by ma chceli spevákom, iní hercom a choreografi tanečníkom. Máloktorý chalan-profík u nás má vyrovnané tieto tri zložky a to je pre mňa obrovská poklona. Naozaj sa necítim, žeby niečo z toho prevládalo.
Mám pocit, že ste univerzálny i v rámci jednotlivých svojich schopností, tancujete hip-hop i folklór, stvárňujete rôznorodé postavy. Cítite sa ako všestranný talent? Je nejaká umelecká oblasť, na ktorú by ste si netrúfli, alebo ktorej sa stránite?
Absolútne neviem maľovať, kresliť. Píšem aj básne, ale tie by som nechcel zverejňovať, lebo mám pocit, že by som zostal nepochopený. Porozumeli by mi, až keď by som umrel (smiech). Píšem tiež texty k hudbe, ale musí ma to kopnúť, keď na to čakám, jednoducho len trpím.
Myslíte, že vaše role majú niečo spoločné? Hrali ste už Hamleta i Marca Antonia...
Asi iba to, že sa stretávajú v mojej osobe, ale muzikálové postavy možno áno, hrávam „kladňasov“, aj keď v Do naha som rezervovaný nervák. Do čoho sa hodím, do toho ma obsadia, tak som rád.
Vyhlásili ste, že v Na skle maľované nechcete kopírovať stvárnenie Jánošíka Michalom Dočolomanským, čo je pochopiteľné, keďže máte dosť vlastných skúseností. Plánujete niečím konkrétnym Jánošíka oživiť?
Nedovolil by som si pána Dočolomanského kopírovať, lebo si ho vážim. A ani nechcem, ja nie som on a načo potom robiť znova Jánošíka? Neviem, čím ho oživím, počkám si, čo bude chcieť odo mňa Janko Ďurovčík, lebo ten ma určite nebude šetriť. Možno na mňa hodí nejakú akróbu, lebo viem skákať.
Na koho z obsadených hercov sa najväčšmi tešíte? Zopakujete si, napríklad, spoluprácu s Katkou Hasprovou. Už ste sa zoznámili s novými tvárami, ako Petra Humeňanská?
S Petrou sme spolu telefonovali, ešte sme sa nestretli osobne. Teším sa, že tam bude hrať Mirka Partlová, ktorá je veľmi kvalitným človekom, herečkou aj tanečníčkou, nádherne spieva, podľa mňa najlepšie na Slovensku, má podobný hlas ako Olivia Newton John. Ľudia ju málo poznajú a teraz bude možno zase zatienená tou Petrou. Teším sa na Katku Hasprovú, lebo je to dobrá kamarátka, na Zuzku Tlučkovú, Martu Sládečkovú, na Majka Labudu a Tuliho Vojteka, s ktorými sme si padli aj ako ľudia, budú mojimi priamymi partnermi na javisku, čo som rád, lebo sú skvelými hercami.
Myslíte si, že bude ťažšie zapracovať sa do stredoslovenského ľudového tanca či do renovovaných piesní muzikálu?
To spievanie nie je až také náročné, vychádza z ľudovej slovesnosti. On je to rockový muzikál na ľudovú nôtu. Budem sa musieť naučiť štýl cudzieho regiónu, pretože doteraz ma bral moravský a západoslovenský tanečný folklór.
V auguste mi začínajú tréningy v SĽUKU-u. Teším sa, naučím sa niečo nové a mám tam veľa kamarátov z muzikálov, sú to výborní klasici, ľudoví i moderní tanečníci.
Čím je pre vás Jánošík viac: kultom, historickou osobnosťou? Čo pre vás znamená táto rola?
Moja bývalá pani profesorka sa nad mojím obsadením veľmi smiala, lebo mne v škole v Brne zvykli hovoriť Jánošík, keďže som Slovák. Na Slovensku sa to hralo už 30 rokov, Miško Dočolomanský sa stal fenoménom. Naštudoval som si historické pramene, Jánošík bol dobrý spravodlivý zbojník a aj kapitán vojska, toto spojenie vtedy niekomu vadilo. Niektoré veci sa stali inak, ako sa rozpráva.
Popíšte mi Senicu z vášho pohľadu. Kde sa cítite najviac doma? Je pre vás rozdiel hrať v Česku a u nás?
Určite ma to ťahá naspäť na Slovensko, preto som sa vrátil. Mám tu rodičov, priateľov, starých rodičov, kapelu. Mne sa páči na Senici, až na skutočnosť, že začala byť zastavávaná polyfunkčnými domami, že nie je veľká, a nie je ani malá. Kamaráti-kolegovia, čo tu so mnou hrali Hamleta, sa čudovali, aké je to pokojné mesto plné zelene. Nemám rád príliš veľké mestá, ale hrajú sa tam muzikály, čo je moja práca. Katka Hasprová sa ma pýtala, či sa nechcem presťahovať do Bratislavy, ale ja viem, že nie. Zase to nie je tak ďaleko.
Napriek nabitému programu, realizujete sa ešte aj v rámci Senice, resp. pre Senicu? Spolupracujete s nejakými združeniami?
Spolupracujem s IMT Media, SCREAM, detskou organizáciou FENIX, chodím do detských táborov ako vedúci, lebo milujem prácu s deťmi. Keby som nebol hercom, určite pracujem ako učiteľ v materskej škôlke.
Chceli z vás mať rodičia herca?
Nechceli (smiech), ale tak sa to vyvŕbilo. Otec chcel zo mňa doktora prírodných vied, aby som sa venoval zoológii, enviromentalistike, mama do mňa hučala, aby som bol právnikom, lebo som sa dobre učil. Bol som obyčajný šprt. Potom som odišiel na JAMU a teraz sú radi. Nešiel som do Bratislavy, lebo som chcel študovať činoherné herectvo obohatené o tanec a spev, čo ma bavilo predovšetkým. A na Slovensku sa na to nekladie taký dôraz ako v Čechách, kde je markantné, aby herci vedeli aj tancovať a spievať.
Keď poviem detstvo a Senica, čo vás prvé napadne?
Predovšetkým si to nespájam, lebo drvivú väčšinu detstva som prežil u starých rodičov medzi zvieratami, majú taký menší statok. Mám sen, že keď budem mať dosť peňazí, budem mať malú farmu s dvojdomom niekde pri lese na samote, ale nie celkom na samote blízko Senice, kde sa budem starať sám o seba a o priateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Dosky, ktoré znamenajú svet a jeho vychádzajúca a čoraz väčšmi svietiaca hviezda ho takmer neovplyvnili. Jeho senickí priatelia, na ktorých nezabúda, hľadia stále na toho istého Janka so zmyslom pre živo-dynamické umenie a tradičné hodnoty. Verme, že 23. septembra zažiari na Novej scéne v Bratislave ten najdôveryhodnejší Jánošík...
Bona

Najčítanejšie na My Záhorie

Komerčné články

 1. Také veľké kníhkupectvo ako na Obchodnej už neotvoríme
 2. Potrebujeme sa zbaviť nálepky montážnej dielne
 3. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
 4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy?
 5. Via Pribina spúšťa súťaž INOVÁTOR1
 6. Zamestnanci Mecomu súťažili na športových dňoch
 7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka
 8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát
 1. OMV Slovensko rozvíja svoju stratégiu pre elektromobilitu
 2. Helping business on a global scale
 3. The visionary origins and global ambitions of the FMCU
 4. Samostatná volebná miestnosť pre jeden byt v Rači
 5. Skupina BizPartner Group presúva svoje služby pod jednu strechu
 6. 9. stredoeurópsky popáleninový kongres združil špecialistov
 7. Potrebujeme sa zbaviť nálepky montážnej dielne
 8. Zamestnanci Mecomu súťažili na športových dňoch
 1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 15 780
 2. Hladinka smeruje do Košíc! 7 316
 3. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 6 837
 4. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 095
 5. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 330
 6. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 2 403
 7. Také veľké kníhkupectvo ako na Obchodnej už neotvoríme 2 347
 8. 50-tisíc dovolenkárov si kúpilo zájazd cez SME 2 170

Blogy SME

 1. Ján Šeďo: Silnú šnúrku v gatiach si viem predstaviť, ale silné Slovensko ?
 2. Julius Kravjar: Dimenzie vody
 3. Lukáš Čelinák: Anarchokapitalizmus, ekonomická kalkulácia a štíhly štát II.
 4. Ľudovít Paulis: Čo nájde študent na vysokej škole, ak SaS vráti na ministerstvo školstva?
 5. Kristína Rusnáková: Klamú, že bude dobre
 6. Zuzana Lukáčová: Kooperatívy: lepšie životy pre ľudí a spravodlivá ekonomika
 7. Dominika Kordiaková: Mojich 5 krát Ne....
 8. Jozef Drahovský: Volebné lístky po novom
 1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 64 476
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 39 309
 3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 36 560
 4. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 30 710
 5. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 258
 6. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 19 587
 7. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 18 318
 8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 14 952
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 2. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Záhorie - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Záhorie

Ilustračné foto.

Nemocničné zariadenia sú naďalej zásobované transfúznymi prípravkami plynule


TASR 6 h

Obmedzenie je z technických príčin.


TASR 10 h

Aktuálne vydanie je už v predaji.


15 h
Ľudovít Hološka.

Dve galérie na západnom Slovensku spojilo jubileum Ľudovíta Hološku. Galéria Jána Koniarka (GJK) v Trnave i Záhorská galéria Jána Mudrocha (ZGJM) pripravili umelcovi k 80.


TASR 23. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Problémy vychádzajú z rodín a spoločnosti.


14 h

Prvých hostí už ubytovali.


23. sep

Nitra za vydreté víťazstvo ďakovala brankárovi Kašíkovi.


24. sep

Polícia zisťuje totožnosť dvojice, ktorá by svojou výpoveďou mohla policajtom pomôcť objasniť tento skutok.


(red) 24. sep

Blogy SME

 1. Ján Šeďo: Silnú šnúrku v gatiach si viem predstaviť, ale silné Slovensko ?
 2. Julius Kravjar: Dimenzie vody
 3. Lukáš Čelinák: Anarchokapitalizmus, ekonomická kalkulácia a štíhly štát II.
 4. Ľudovít Paulis: Čo nájde študent na vysokej škole, ak SaS vráti na ministerstvo školstva?
 5. Kristína Rusnáková: Klamú, že bude dobre
 6. Zuzana Lukáčová: Kooperatívy: lepšie životy pre ľudí a spravodlivá ekonomika
 7. Dominika Kordiaková: Mojich 5 krát Ne....
 8. Jozef Drahovský: Volebné lístky po novom
 1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 64 476
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 39 309
 3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 36 560
 4. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 30 710
 5. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 258
 6. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 19 587
 7. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 18 318
 8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 14 952
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 2. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu