ZÁHORIE. S chladným počasím sa začala aj vykurovacia sezóna. Spolu s ňou však treba myslieť aj na nebezpečenstvo vzniku požiaru.
Na najčastejšie príčiny vzniku požiarov počas tejto sezóny sme sa spýtali Zuzany Danišovej, vedúcej oddelenia požiarnej prevencie v Senici.
Prezradila aj, aké palivo je bezpečné a ktoré je, naopak, nebezpečné. Prinášame tiež štatistiku požiarov na Slovensku a na Záhorí počas uplynulých osem mesiacov.
Najčastejšie príčiny vzniku požiarov počas vykurovacej sezóny
Najčastejšími príčinami vzniku požiarov tohto typu sú nevyhovujúci resp. zlý technický stav dymovodov a komínov, vykurovacích telies či nesprávna inštalácia a obsluha.

"Okrem spomenutého do popredia vystupuje i nedbalosť a neopatrnosť pri manipulácii s otvoreným ohňom, horľavinami či žeravým popolom," vysvetlila Danišová.
Dlhoročné štatistiky podľa nej poukazujú, že najčastejšou príčinou vzniku požiarov v rodinných domoch je práve nevyhovujúci stav vykurovacích telies.
V článku sa dozviete:
- Aké sú najčastejšie príčiny vzniku požiarov počas vykurovacej sezóny?
- Koľko bolo požiarov na Slovensku počas roku 2022?
- Čím radšej nekúriť?
- Čo všetko sa môže stať, ak použijeme nesprávny druh paliva?
- Kde je najlepšie mať palivo uskladnené?
- Ako nás môže ohroziť, ak sa nestaráme o komín?
- Ako často treba kontrolovať komín?
- Je dôležité kontrolovať aj vykurovacie zariadenia?
"Hasiči za účelom eliminácie požiarov v obytných domoch a iných objektoch odporúčajú skontrolovať stav vykurovacích telies ešte pred ich použitím, inštalovať ich podľa návodu výrobcu, dbať na ich kontrolu počas prevádzky, vysypávať popol do nehorľavých nádob a dodržiavať predpisy pre skladovanie a používanie horľavých kvapalín, plynov a podobne," zhrnula.
Požiare v roku 2022
Za uplynulých osem mesiacov tohto roka spôsobili nevyhovujúci technický stav alebo porucha vykurovacích telies, dymovodov a komínov až 393 požiarov, ktoré si vyžiadali štyri zranené osoby.