Streda, 27. september, 2023 | Meniny má Cyprián

Klub v Senici skončil, futbal v meste nie. Štadión na Záhorí nezíva prázdnotou

Tunajší futbal uchopili do rúk ľudia, ktorí naň mohli prví zanevrieť.

(Zdroj: Braňo Španka)

SENICA. O futbalovom klube v Senici toho v poslednom období v médiách odznelo mnoho, bohužiaľ, väčšina v negatívnom kontexte. Nebolo tajomstvom, že klub na Záhorí mal posledné roky značné finančné problémy. Napriek tomu ešte v posledných dvoch sezónach svietilo svetlo nádeje, že do Senice príde opäť pokoj a stabilizácia.

(zdroj: MKREO)

Navonok to tak aj chvíľu vyzeralo, napokon však vyplávali na povrch mnohé problémy. Nevyplatené mzdy realizačnému tímu a hráčom, ktorí postupne z FK Senica odchádzali, mnohé súdne spory ohľadom podlžností voči ľuďom, ktorí už v klube dlhodobo nepôsobili.

SkryťVypnúť reklamu

Koncom mája sa klub dozvedel, že ani po odvolaní nedostane licenciu na Fortuna ligu či 2. najvyššiu futbalovú súťaž. A-mužstvo prihlásili do 3. ligy Západ, no približne v polovici júna bolo jasné, že súťaž nebudú mať s kým hrať a posledná nádej pre FK Senica tým zhasla.

Zlý scenár sa rysoval aj pre bohatú mládežnícku základňu, ktorú vychovávala Akadémia FK Senica. Približne tristo detí zostalo v neistote, či budú mať kde od nasledujúceho súťažného ročníka hrať futbal.

Dnes by sa mohlo zdať, že štadión zíva prázdnotou, ale opak je pravdou. Neustály ruch na tréningových ihriskách, majstrovské zápasy na hlavnej hracej ploche a diváci v podobe rodičov na tribúnach. Futbal v Senici uchopili do vlastných rúk práve ľudia, ktorí by naň po rokoch neistoty a falošných nádejí mohli prví zanevrieť.

SkryťVypnúť reklamu

Fungujú pod neziskovou organizáciou a pomocnú ruku im podal TJ Družstevník Kunov, ktorý je klubom mestskej časti Senice, ako aj vedenie mesta. Pre mládežníkov vybojovali súťaže a dnes sa venujú takmer dvesto deťom. Ako sami dodávajú, futbal robia na amatérskej úrovni.

Riaditeľom klubu, respektíve neziskovej organizácie, je Ivan Tobiáš. V klube zostal aj dlhoročný vedúci A-mužstva Martin Šnegoň a viacerí mládežnícki tréneri, ktorí zastrešujú dvanásť kategórií. Mnohí z nich mali počas leta ponuky z iných klubov, napriek tomu sa rozhodli zostať a pomôcť udržať futbal v Senici.

V klube sa podarilo zachovať dorasteneckú dvojičku U19 a U17, ktorá hrá tretiu ligu. Rovnako je súčasťou tretej ligy aj žiacka dvojička U15 a U13. V súťažiach Slovenského futbalového zväzu sa podarilo udržať kategórie prípraviek U9, U10 a U11. Nechýbajú ani dievčatá WU19 a WU15, ktorým sa uplynulý víkend rozbehli súťaže v prvej lige. Kategórie U6 a U7 sú nesúťažné.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Popri profesionálnom futbale stále pracuje. Martin Černek si prvú ligu užíva Čítajte 

„Pri futbale sme zostali partia ľudí, ktorí sú Seničania a chcú v meste futbal zachrániť. Predsa len klub oslávil minulý rok 100. výročie,“ uviedol na začiatok rozhovoru Ivan Tobiáš.

Šéftrénerom zostal Vladimír Včelka, ktorý je zároveň aj trénerom U19. Pri kategórii U17 je to Timotej Královič a obom im robí asistenta Daniel Španka. U15 trénersky vedie Jozef Joniak s asistentom Michalom Rosom, v U13 je to zas tréner Rastislav Reha s asistentom a donedávna hráčom FK Senica, Lukášom Kučerom, ktorého aktuálne limituje zranenie kolena. Šéftrénerom prípraviek je Rudolf Bíly, ktorý trénuje aj kategóriu U11. Ďalšími trénermi pri prípravkách sú: U10 – Stanislav Šturdík, U9 – Tomáš Mička, U8 – Martin Bednár a kategórie U6 a U7 spoločne vedie Rudolf Bíly s asistentom Stanislavom Šturdíkom. Dievčenské kategórie aj naďalej vedie Richard Opalek.

Ako sa vám podarilo zastrešiť klub a aké problémy ste museli riešiť?

Sme veľmi radi, že nám TJ Kunov vyšiel v ústrety. Rokovali sme s klubom, ako aj s primátorom mesta Senica Martinom Džačovským, aby nám pomohli zastrešiť mládežnícky futbal. Ruky nám zviazali časové lehoty, pretože len koncom mája sa FK Senica dozvedel, že nedostane licenciu na prvú ligu.

Prečítajte si tiež: Vo Fortuna lige sa Seničania definitívne zachránili. Zvyšok zostáva na vedení klubu Čítajte 

Následne nastali otázky, čo bude ďalej s futbalom, a aj keď bolo A-mužstvo prihlásené do 3. ligy, viacerí sme vedeli, že to je nereálne, pretože mnohí chalani sa rozpŕchli inam. Potom prišla neistota, majitelia sem nechodili, nemali sme informácie, a keď nám bolo jasné, že futbal v FK Senica sa rozpadne, začali sme riešiť situáciu. Najskôr klub, pod ktorým by sme mohli fungovať, keďže registrácia nového klubu je možná do konca mája, potom zdĺhavé procesy, aké súťaže budú môcť mládežníci hrať.

Keďže bolo po termínoch, všetko muselo prejsť hlasovaním Výkonného výboru SFZ a ZsFZ, absolvovali sme veľa telefonátov a rozhovorov. Napokon sa nám podarilo vybaviť, síce nižšie súťaže, ale sme radi za zachovanie dvojičiek v doraste a u žiakov, rovnako aj prvej ligy u prípraviek a dievčat.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V dôsledku nejasnej situácie, ako aj nižších súťaží, ste pocítili odliv hráčov?

Určite áno, najviac sme to pocítili na kategórii U19 a U15. Hlavne v staršom doraste chceli talentovaní chalani hrávať tie najvyššie súťaže, čo je pochopiteľné. Tí, ktorí mali ambície, odišli, či už do Spartaka Trnava, Petržalky, Dunajskej Stredy, alebo do Žiaru nad Hronom.

Zo žiakov nám zas odišlo veľa hráčov do prvej ligy v Skalici či českého Hodonína. Bolo to do určitej miery spôsobené aj tým, že rodičia nevedeli, ako tu bude mládežnícky futbal fungovať, pretože situácia bola dlho nejasná. Verím, že pred jarnou časťou sa niektorí z nich vrátia späť do Senice, aj vzhľadom na cestovanie.

Prečítajte si tiež: Peter Čögley by si dres domáceho Trenčína už neobliekol Čítajte 

V žiackych kategóriách je najdôležitejší tréningový proces a ten bol v Senici vždy výborný kvôli dobrým podmienkam. Čo sa týka kategórií, tak sme prišli o U16, U14 a U12, ostatné zostali zachované.

Spôsobil vám odliv hráčov v niektorých kategóriách aj nedostatok detí?

Nedostatkom by som to nenazval, ale áno, máme v niektorých kategóriách menší počet hráčov. Ide najmä o U19. Dôležité pre nás bolo zachovať v doraste dvojičku, pretože ak by sme ju neudržali, v budúcnosti by sa nám obnovovala len veľmi ťažko.

Tým, že šéftréner mládeže Vladimír Včelka má dobrú spoluprácu s Holíčom, kde je jedno celé ukrajinské dorastenecké družstvo kvôli vojnovému konfliktu, získali sme z tohto tímu osem chlapcov. V jednom zápase môžu hrať maximálne štyria cudzinci, čiže by nemali takú zápasovú vyťaženosť ani v Holíči. U nás hrajú štyria za U19 a štyria za U17, čím sme si výrazne pomohli.

U žiakov máme tiež pokles hráčov a čo sa týka prípraviek, tam máme veľmi dobré počty. V najnižších kategóriách nám chodí na tréningy aj 21 detí. Osobne verím, že časom sa nám podarí pre dorast a žiakov vybojovať vyššie súťaže.

Ako klub funguje v spolupráci s TJ Družstevníkom Kunov? Máte nastavené podmienky?

Máme založenú neziskovú organizáciu Futbalový klub Senica, n. o., v ktorej figurujem ako riaditeľ. Všetky financie a ich prehľad pôjde cez túto neziskovú organizáciu. Máme podpísanú zmluvu o vzájomnej spolupráci s TJ Družstevník Kunov, súťaže a hráči sú cez nich registrovaní, no čo sa týka financií, tie máme oddelené. Tréningy, zápasy, ihriská si zastrešujeme sami. Fungujeme na amatérskej báze a uvedomujeme si, že sme padli do nižších súťaží. Chceme však všetko postupne budovať od piky.

Hovorí sa aj o založení mestského futbalového či športového klubu. Aké sú vízie do budúcna? Spolupráca s Kunovom je len dočasná?

Áno, predpokladáme, že ide o dočasnú spoluprácu. Možností je viacero, uvidíme, ako dopadnú komunálne voľby, pretože súčasné vedenie mesta deklaruje záujem o založenie mestského klubu, ale pri prípadnom inom zložení to tak byť nemusí. Môže sa založiť nové občianske združenie, prípadne môžeme fungovať naďalej pod našou neziskovou organizáciou. Zatiaľ je to hudba budúcnosti, verím však, že na jar bude už všetko oveľa jasnejšie.

Prečítajte si tiež: Rozpráva šiestimi jazykmi. V Senici sme nemali peniaze, spomína Elvis Mashike Čítajte 

Ráta sa v budúcnosti aj s obnovením A-mužstva?

Určite áno, táto myšlienka tu už bola cez leto, kedy bývalý hráč Tomáš Kóňa, ktorý býva v Kunove, mal iniciatívu zložiť mančaft. Všetko to však padlo na obmedzených časových možnostiach, a že nás chceli zaradiť do najnižšej oblastnej súťaže. A-mužstvo by sme chceli v budúcnosti obnoviť, no všetko bude záležať od podmienok a našich možností. Je potrebné zohnať hráčov, ľudí okolo tímu, a uvidíme aj, aká bude podpora mesta.

Na svoju činnosť využívate senický štadión, kde prebieha tréningový proces aj zápasy. Nemali ste s tým problém?

Je verejne známe, že vlastníkom nie je FK Senica, ale spoločnosť OMS ARENA Senica, a. s., a menšinovým spoločníkom mesto Senica. Senická samospráva má podiel 26,14 %.

Mesto má dlhodobý záujem o kúpu štadióna a viem, že primátor rokuje o kúpe, ako aj o nájme štadióna, aby sme tu mohli naďalej fungovať. Podmienky na štadióne boli vždy výborné a teraz, keď nemáme A-mužstvo, hrávajú všetky mládežnícke kategórie svoje zápasy na hlavnom ihrisku. Naše deti, ale aj súperi z toho majú obrovskú radosť a je to pre nich zároveň motivácia.

Prečítajte si tiež: Pre Radimov aj Kopčany sa pohárová púť skončila. Obe mužstvá sa teraz môžu sústrediť na ligu Čítajte 

V minulosti tu hrával iba starší dorast, zvyšní mládežníci hrali buď v Čáčove, alebo na zadnom ihrisku. Aktuálne nás trápi aj otázka technických zamestnancov FK Senica, ktorí sú dlhodobo bez výplat, napriek tomu sú stále ochotní starať sa o areál či hracie plochy, za čo im patrí veľká vďaka. Verím, že aj to sa v blízkej dobre vyrieši a prejdú pod mesto, aby mali istoty.

Webová stránka FK Senica je kvôli podlžnostiam dlhodobo vypnutá. Snažíte sa nejakou cestou o medializáciu vašej činnosti?

Zatiaľ fungujeme na facebooku pod stránkou Futbalová mládež Senica, kde pridávame informácie o tréningovom procese, nábore detí, pretože každé dieťa je u nás vítané, pozvánky na zápasy, výsledky a v budúcnosti chceme založiť aj vlastnú webovú stránku, kde sa budeme prezentovať. Rovnako by sme sa chceli odlíšiť vlastným logom klubu, ale na všetko ešte musíme počkať, kým sa vykryštalizuje naša budúcnosť.

Prečo ste sa rozhodli zostať a udržať senický futbal pri živote? Ide práve o skupinu ľudí, ktorá by po predošlých skúsenostiach mohla zanevrieť na senický klub?

Priznám sa, že som osobne bojoval s myšlienkou nechať to už tak, pretože posledné tri roky boli veľmi hektické. Finančné problémy klubu boli verejne známe, nemali sme istotu, nevedeli sme, čo môžeme a čo nie a bolo to ubíjajúce po psychickej stránke. Je to však o vzťahu ku klubu a k senickému futbalu. Takmer všetci mládežnícki tréneri sú bývalými hráčmi Senice a nechceli sme tu nechať futbal napospas osudu. Chceme zachovať futbal v meste a postupne mu prinavrátiť späť jeho vážnosť.

Ako ste na tom po finančnej stránke?

Tak ako aj inde. Peňazí nazvyš nemáme, všetci vieme, aká je finančná situácia v športe. FK Senica má extrémne dlhy, ako klub dopadne, už nie je otázka na nás. My sa snažíme robiť všetko transparentne s čistým štítom. Začali sme oslovovať partnerov, či už podnikateľov zo Senice, alebo okolia, a mesto Senica so sponzorskou finančnou podporou. Nikto z nás sa nebaví o veľkých sumách, každá finančná pomoc nám uľahčí situáciu a je vítaná.

Vieme, že momentálne nemáme toho až tak veľa čo ponúknuť, ale je to o deťoch, aby mali kde športovať a hrať futbal. Bez tejto podpory to nepôjde, náklady na súťaže sú pomerne vysoké, hlavne čo sa týka cestovania, keďže máme súperov z Gabčíkova, Novák, Nitrianskeho Pravna či Lehoty pod Vtáčnikom. Preto teraz potrebujeme každú pomoc a uvedomujeme si, že v minulosti tu bola aj nevôľa investovať peniaze do klubu, ktorý mal veľké podlžnosti a finančné problémy.

Áno, renomé senického klubu, hlavne v posledných rokoch, dosť utrpelo. Myslíte si, že vám bude dlho trvať očistiť sa od zlého mena, ktoré tu zostalo?

Netrúfam si odhadnúť, koľko to bude trvať, ale určite to nejaké obdobie potrvá, pretože negatívna reklama spojená s futbalom tu začala narastať koncom roka 2019, čo je dlhá doba. Napriek tomu všetkému bola Senica vždy malým rodinným klubom a túto myšlienku tu chceme zachovať naďalej.

Najčítanejšie na My Záhorie

Komerčné články

 1. Potrebujeme sa zbaviť nálepky montážnej dielne
 2. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy?
 3. Volia podľa TikToku, Youtube a Instagramu. Ovplyvnia mladí voľby?
 4. Prišli na to, že odpad je cenný
 5. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
 6. Všetkým lepí pred voľbami
 7. Najlepšie poviedky domácich autorov
 8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
 1. Významné holandské firmy pôsobiace na Slovensku spojili sily
 2. Toto je dokonalosť! Objavte výhody tepelných čerpadiel
 3. Všetkým lepí pred voľbami
 4. Kandidát OĽANO Martin Seman: Nikto nemôže ostať na okraji
 5. Hennessy oslavuje 50 rokov Hip Hopu
 6. Staršie IQOS zariadenia môžu spotrebitelia vrátiť do predajne
 7. Problémy s trávením a histamínová intolerancia, aká je liečba?
 8. Gröhling: Aj v školstve potrebujeme inovácie
 1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 16 176
 2. Všetkým lepí pred voľbami 7 742
 3. Hladinka smeruje do Košíc! 7 609
 4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 043
 5. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 121
 6. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 110
 7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 3 503
 8. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 2 966

Blogy SME

 1. Rado Surovka: O čom sú vlastne voľby ? Aj tie v sobotu.
 2. Boris Vanek: Keď počítač ukradne prácu...
 3. Juraj Kumičák: Politikum III - Matovič
 4. Radoslav Medzihradský: Trošku inak o politike a spoločnosti
 5. Martin Turčan: Nesmieš zúfať, musíš iba dúfať, že trikrát bolo dosť. Vyhraj voľby a môžeš všetko
 6. Juraj Gavora: Lennon alebo Lenin? (5/7)
 7. Martin Škopec Antal: Mentálne zbúraniská Igora M. a generovanie egomaniakov
 8. Ivan Bilohuščin: Práca na 20 rokov
 1. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 51 836
 2. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 37 982
 3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 313
 4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 187
 5. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 31 774
 6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 730
 7. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 21 558
 8. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 20 860
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Záhorie - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Záhorie

Nie všetky strany sľúbili pomoc železniciam, ktorých stav je katastrofálny.


2 h
Ilustračné foto

Na finálovom turnaji v Záblatí sa 4. októbra predstaví osem tímov.


7 h
Tréner Juraj Jarábek.

Vracia sa do známeho prostredia.


TASR 3 h

Na jeseň sa v oblasti kúpeľných pobytov často ponúkajú balíčky, ktoré zahŕňajú ubytovanie, stravu a rôzne procedúry.


17 h

Blogy SME

 1. Rado Surovka: O čom sú vlastne voľby ? Aj tie v sobotu.
 2. Boris Vanek: Keď počítač ukradne prácu...
 3. Juraj Kumičák: Politikum III - Matovič
 4. Radoslav Medzihradský: Trošku inak o politike a spoločnosti
 5. Martin Turčan: Nesmieš zúfať, musíš iba dúfať, že trikrát bolo dosť. Vyhraj voľby a môžeš všetko
 6. Juraj Gavora: Lennon alebo Lenin? (5/7)
 7. Martin Škopec Antal: Mentálne zbúraniská Igora M. a generovanie egomaniakov
 8. Ivan Bilohuščin: Práca na 20 rokov
 1. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 51 836
 2. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 37 982
 3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 313
 4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 187
 5. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 31 774
 6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 730
 7. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 21 558
 8. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 20 860
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu