ZÁHORIE. Tomáš Eichler je slovenský neurogenetik, pracuje vo viedenskom BioCentre, v inštitúte, ktorý sa zaoberá výskumom evolúcie a poznania a vo Výskumnom ústave molekulárnej patológie . Pomohol objasniť mechanizmus spánku a zobúdzania sa červov. Publikoval v prestížnom časopise Science. Prednáša na konferenciách, workshopoch, festivaloch. Medituje, meditáciu koučuje, popularizuje vedu a píše vedecké články. Učí ľudí kriticky myslieť a spraviť si prestávku v podobe mentálneho ticha.

Vystupuje na rôznych festivaloch, konferenciách, prednáškach, seminároch a v médiách. Venuje sa tvorbe vedeckých článkov a aktuálne aj písaniu kníh. Spýtali sme sa ho na pár otázok ohľadom spánku a problémoch so spánkom.
Aké problémy môže spôsobiť nedostatok spánku?
Nedostatok spánku neškodí len intelektuálnej produktivite, ale môže spôsobiť aj depresiu, zvýšiť hlad a spôsobiť nadváhu, urýchliť starnutie, zvýšiť riziko cukrovky, spôsobiť poruchy srdcového rytmu, poruchu libida, oslabiť imunitu, zvýšiť riziko niektorých nádorov, aj kvôli tomu, že imunita je namáhaná, a narušiť hormonálne regulácie.
Môže spôsobiť nejaké ťažkosti aj príliš veľa spánku?
Príliš veľa spánku často ukazuje, že problém je niekde inde, že kvôli nejakej zdravotnej či psychickej príčine potrebujeme spať príliš dlho. Príliš dlhý alebo príliš krátky spánok sa dá použiť v diagnostike ako dobrý diagnostický marker, ktorý vie vyšetriť a vyhodnotiť lekár alebo psychiater. Ak sa nerieši príčina, uškodí vám ten zdravotný problém, nie ten abnormálne predĺžený spánok.
V článku sa dozviete napríklad:
- Aká dĺžka spánku je zdravá či najideálnejšia?
- Čo je to spánková latencia?
- Je to problém, keď niekomu trvá zaspávanie viac ako pol hodinu?
- Aké fázy spánku existujú?
- Čo všetko môže ovplyvniť dĺžku spánku ?
- Ako by riešil nespavosť, je vždy nevyhnutnosťou medikamentózna liečba, alebo sú aj iné možnosti?
- Čo si myslí odborník o melatoníne?
- Je práca na nočné smeny nebezpečná?
Viete vysvetliť, čo je to spánkový vzorec, a ak áno, aký je najvhodnejší a prečo je dôležitý?
Monofázický spánkový režim je taký, keď jedinec spí raz za deň, zvyčajne približne osem hodín za noc. Dvojfázový spánkový režim je taký, keď človek spí dvakrát denne, niekedy sa označuje ako siestový spánkový režim.
Polyfázový spánkový režim je taký, keď človek spí v určitých časových intervaloch počas celého dňa.
Aká dĺžka spánku je zdravá či najideálnejšia?