GBELY/ IZRAEL. Haim Budín, pôvodne menom Pavel Grünmandl, si zmenil meno z piety k jeho vychovávateľke Johane Budínovej.
Mal nezabudnuteľný život, ako mnoho Židov, ktorým sa podarilo prežiť. Príbeh tejto rodiny, ktorá sa zachránila počas vojny, je dôkazom, že to, že všetko čo dáte, sa vám vráti dvojnásobne.
Herman Grünmandel založil v roku 1904 v Gbeloch tehelňu, v ktorej zamestnal množstvo ľudí. To však nie je všetko, bol k nim férový a dobrý. Ani len netušil, že to neskôr jeho rodine zachráni život.
Haim Budín prežil prenasledovanie, ocitol sa v transportnom vlaku, neskôr sa dlhé mesiace schovával a keď mal iba 14 rokov, cestoval s inými židovskými deťmi až do Izraela.

Pomohla im dobrota ľudí a šťastie
Budín napísal 200-stranovú knihu v hebrejčine, ktorá vyšla aj v USA v anglickom jazyku, o ich životnom príbehu. Ešte stále má v živej pamäti, ako ho spolu so súrodencami a rodičmi zachránila rodina Jurkovičovcov v Gbeloch.
„Som vnuk Hermana Grünmandla, ktorého dom, cisársky dom z roku 1760 a hostinec, kúpil starý otec. Odvtedy to bol náš dom. Potom to jeho bratia predali pred arizáciou v roku 1940 profesorovi Čárskemu,“ zaspomínal Budín.
V článku sa dozviete:
- Čo zachránilo židovskú rodinu pred koncentračným táborom?
- Čo im pomohlo dostať sa z deportačného vlaku?
- Ako odviedli malú Gertu?
- Prečo ušli do Gbelov?
- Kde v Gbeloch sa skrývali?
- Ako skončil príbeh tejto židovskej rodiny?
Žili v Bratislave. Do Gbelov ušli vlakom po tom, čo chytili jeho sestru. Schovávali sa tam deväť mesiacov.