Už dnes ich produkujú na ekofarme Bos-Por Agro, člen skupiny Sanagro, v senickom regióne, v obchodoch ich nájdete už čoskoro. Viete však čím sa vajcia z BIO chovu odlišujú od tých, ktoré pochádzajú od sliepok chovaných v klietkach?
Počet ľudí, ktorí siahajú po bio vajciach, napriek ich vyššej cene, stúpa. Sú to totiž práve bio vajcia, ktoré obsahujú až trikrát viac vitamínu D ako bežné vajcia, keďže sliepky sú vo svojom výbehu vystavované slnečnému žiareniu. Okrem toho obsahujú aj trikrát viac omega-3 mastných kyselín a dvojnásobok vitamínu E, na čo poukázala štúdia univerzity v Pensylvánii.

Komu by sa páčil život v klietke?
Za tým, prečo siahnuť po bio vajciach, však nestojí len zdravší spôsob stravovania, ale taktiež humánnosť chovu. Sliepky z bio chovov majú totiž svoj vlastný voľný výbeh. Živia sa potravou, ktorú nájdu v pôde, ako aj obilninami a rastlinami z fariem v ekologickom režime, ktoré pri pestovaní nepoužívajú pesticídy.
Takéto farmy podliehajú prísnym kontrolám. Platí pre nich veľmi prísny meter na dodržiavanie pravidiel pri pestovaní plodín a chove zvierat, pričom tento meter sa pravidelne sprísňuje. Je to z dôvodu, aby sa zachovala tá najvyššia kvalita. Sliepky chované na bio farmách sa môžu voľne pohybovať na širokých zatrávnených plochách, pričom priestoru na pohyb majú obrovský. Veď komu by sa páčil život v klietkach? Ani sliepkam nie.

Bio vajec bude viac. Na trh ich prinesie Sanagro
Na Slovensku by ste producentov bio vajec spočítali na prstoch jednej ruky. Takýto chov je finančne náročný a dopyt, aj keď postupne rastie, stále nie je dostatočne vysoký.
Už čoskoro na pulty slovenských predajní začne umiestňovať svoje prvé „Bio vajcia z voľného výbehu“ nový producent – slovenská farmárska spoločnosť SANAGRO. Tá na svojej ekofarme BOS-POR AGRO s.r.o. v dedinke Húšky (Borský Svätý Jur) pri Malackách rozbehla len v týchto týždňoch chov takmer dvoch tisícok sliepok, ktoré jej mesačne znesú približne 60-tisíc bio vajec.
O firme SANAGRO
- Podporuje zamestnanosť v regióne, v ktorom hospodári
- Zvieratá kŕmi krmivom bez použitia geneticky modifikovaných organizmov (GMO)
- Na Liptove vyrába poctivé mliečne výrobky z kravského i ovčieho mlieka
- Na najväčšej slovenskej ekofarme na Záhorí produkuje bio vajcia
- Okrem plodín určených na veľkovýrobu pestuje viaceré druhy domácej zeleniny – cibuľu, zemiaky, kapustu, červenú a cukrovú repu