SENICA. Záhorská knižnica v Senici sa snaží spájať minulosť s prítomnosťou. Spájajú generácie, príbehy i jednotlivé druhy umenia, pretože knižnice už dávno nie sú len požičovňami kníh. Svojimi aktivitami sa rôzne knižnice po celom Slovensku pomaly ale iste dostávajú na úroveň komunitných centier pre rôzne vekové kategórie.
Silvia Sameková, zástupkyňa riaditeľky Záhorskej knižnice vysvetlila, že v každej knihe je kus literatúry aj vizuálneho umenia. Mural bolo podľa nej niečo, ako dostať túto peknú elegantnú budovu do súčasnosti. Nová maľba na fasáde senickej knižnice je spojením street artu s hodnotným umením.
Skromné umelkyne so sľubnou kariérou
Pod názvom Ové Pictures tvoria Michaela Čopíková a Veronika Obertová animácie, filmy, dizajn, výtvarné diela tradičných, ale aj nových médií. Formálne sa ich tvorba postupne posúvala od tradičnej animácie k rôznorodejším formám a presahom.

Ich diela boli uvedené na mnohých medzinárodných festivaloch a získali ocenenia doma aj v zahraničí. Vytvorili interaktívnu výstavu Hľadanie krásy, ktorá bolo uvedená v siedmych európskych mestách (Brusel, Amsterdam, Talin, Bratislava, Praha, Ľublana, Berlín) a zaznamenala niekoľko desiatok tisíc návštevníkov.

Medzi ich najúspešnejšie animované filmy a práce patria napríklad Nina (krátky film, 2014), motion design pre odovzdávanie cien FM_Rádia: Radio_Head Awards (2010 – 2020), TV spoty pre festival Týždeň slovenského filmu (2017, 2018) a animácie pre dokumentárny cyklus PRVÁ (2015 – 2020).
V článku sa dozviete napríklad:
- Prečo vznikla maľba na fasáde knižnice?
- Kto maľbu navrhol?
- Ako dlho vznikal tento návrh?
- Ako dlho trvala realizácia?
- Ako vzniklo zoskupenie Ové Pictures?
- Kto realizoval maľbu?
Jedna z ich spoluprác pre stánok Slovenského literárneho centra na Livre Paris získala ocenenie jednej zo súkromných bánks za dizajn 2019 a Národnú cenu za dizajn v kategórii Priestor.
Ich posledné práce môžu diváci vidieť aj na youtube ako edukačný seriál v spolupráci so Slovenskou národnou gáleriou - Výtvarná rozcvička a v apríli 2022 uviedli v šamorínskej synagóge svoju autorskú výstavu s názvom Aj kameň tečie.