Kapsulová enteroskopia alebo kapsulárna endoskopia, nie sú príliš známe pojmy. Avšak, sú veľmi účinným spôsobom, ako vyšetriť miesta, kam sa lekár bežným okom nedostane. Gastorenterológ Miloš Bubán vysvetlil, že princíp vyšetrenia je jednoduchý. Pacient prehltne malú kameru, ktorá putuje jeho tráviacim traktom.
Zisťovali sme čo to vlastne je, aký je rozdiel medzi kapsulárnou a bežnou endoskopiou, pre koho je toto vyšetrenie vhodné, či existujú nejaké riziká a či vôbec toto vyšetrenie preplácajú poisťovne. Má však aj svoje nevýhody.

Čo je to kapsulárna endoskopia?
Princíp vyšetrenia Kapsulárnou endoskopiou je jednoduchý. Bubán vysvetlil, že pacient prehltne malú kameru ako väčšiu tabletku, ktorá postupne prechádza tráviacim traktom a v pravidelných intervaloch vyhotovuje snímky tráviacej trubice.
"Tieto snímky sa nahrávajú do zariadenia, ktoré má pacient počas vyšetrenia uložené a pripevnené opaskom v malej krabičke na bruchu. Po ukončení vyšetrenia sa snímky vyhodnocujú lekárom a v hľadaní abnormalít mu pomáha počítačový program," povedal.
Dodal, že samotné vyšetrenie trvá maximálne okolo osem až desať hodín, kapsula má pre svoj malý rozmer len obmedzený zdroj energie.
V článku sa dozviete napríklad:
- Aký je rozdiel medzi kapsulárnou endoskopiou a klasickou endoskopiou?
- Existujú pri nej nejaké riziká?
- Kedy je vhodná?
- Preplácajú ju poisťovne?
- Je toto vyšetrenie bolestivé?
- Ako zvládla toto vyšetrenie pacientka Janka?
Rozdiel medzi kapsulárnou a klasickou endoskopiou
Rozdiel je veľký. "Na prvom mieste vyšetrenia sú klasické endoskopické metódy, ktoré môžu odobrať materiál zo sliznice tráviaceho traktu na presnú diagnostiku, alebo môžu sa pri nej aj odstraňovať polypy, čo pri kapsulárnej endoskopii nie je možné a tak pacient znova po príprave musí ísť na klasické endoskopické vyšetrenie," vysvetlil Bubán.