Poruchy tráviaceho traktu môžu byť rôzne, rovnako, ako ich priebeh. V tom lepšom prípade ide o ľahký priebeh v podobe zápchy, nadúvania, hnačky či vredov, či choroby dutiny ústnej, pažeráka, žalúdka, pankreasu, pečene, dvanástnika, žlčníka a žlčových ciest.
Aj tieto riešiteľné problémy s trávením však môžu značiť príznaky vážnejšieho ochorenia niektorého z orgánov tráviaceho traktu. Prevencia a vyšetrenie sú naozaj dôležité, väčšina ľudí sa ich však bojí.

Miloš Bubán, špecialista v odbore gastroenterológie vysvetlil, aké sú najčastejšie ochorenia tráviaceho traktu, ako sa im môžeme vyhnúť, či je diéta nutnosťou pri problémoch s tráviacim traktom a či je "gastro" vyšetrenie naozaj také desivé, ako si mnohí myslia.
Tráviacu sústavu ovplyvňujú nervové aj hormonálne faktory, psychické rozpoloženie, samotný jedálniček a taktiež pitný režim. Bubán porozprával aj o tom, aká dôležitá je psychika pri liečbe funkčných porúch tráviaceho traktu a, že neraz je nutná aj psychologická či psychiatrická konzultácia.
V článku sa dozviete napríklad:
- Aké sú najčastejšie ochorenia a infekcie tráviaceho traktu?
- Kde môžeme infekciu najčastejšie chytiť?
- Akým spôsobom sa dá takýmto ochoreniam vyhnúť?
- Ako prebieha diagnostika ochorení tráviaceho traktu?
- Treba sa gastroenterologických vyšetrení obávať?
- Ako súvisí psychika pacienta s liečbou tráviaceho traktu?
- Ako včas diagnostikovať rakovinu?
- Je diéta vždy nevyhnutnosťou pri riešení tráviacich ťažkostí?
Aké sú najčastejšie ochorenia a infekcie tráviaceho traktu, s ktorými sa stretávate?
Najčastejšie sa jedná o ochorenie pažeráka, žalúdka a hrubého čreva. Ale tráviaci systém je taký rozmanitý a má veľa orgánov, že každý orgán môže byť chorý: pečeň, žlčník , pankreas a podobné. Z infekcií je to najmä Helicobacter pylori v žalúdku.
Kde ich môžeme najčastejšie chytiť?
Najčastejšie je to slinami a nečistými rukami.