ZÁHORIE. Keď prišiel koronavírus, povinné testovanie a neskôr očkovanie, objavili sa rôzne konšpiračné teórie, napríklad o "čipovaní." Spolu s jarným obdobím sú konšpiračné teórie rôzneho druhu späť, najmä však v súvislosti so žltým popraškom, ktorý ľudia postrehli v uplynulých týždňoch usadeným napríklad na autách.

Niektorí to pripisujú saharskému piesku, iní repke olejnej, ďalšia skupina ľudí tvrdí, že lietadlá rozprašujú do vzduchu škodlivé chemické látky. Ani jedna teória však nie je pravdivá. Dôvod treba hľadať inde.
Chemtrails verzus peľ
Jana je mladá žena, ktorá bežne chodí do práce, má stredoškolské vzdelanie a je presvedčená, že teória o lietadlách, ktoré šíria rôzne vírusy a chemické látky nebezpečné pre život, ktoré sú umelo pridávané do leteckého paliva, sú naozaj pravdivé.
Dokazovať to má i aktuálny žltý poprašok na autách, strechách, či bielizni sušiacej sa na balkónoch. „Ľudia tomu neveria. Sú malátni, majú problémy s dýchacími cestami, veď ja nedokážem kvôli tomu normálne fungovať,“ tvrdí Jana, ktorá je presvedčená, že niekoľko veľmocí sveta chce riadiť všetkých ľudí.
V článku sa ďalej dozviete:
- Ako konšpirátori zneužili jarnú sezónu?
- Čo si o tom myslí polícia?
- Aké je vedecké odôvodnenie žltého poprašku?
- Aký je názor odborníka na dezinformácie?
„Prežijú len silní,“ dodala. Vysvetlila, že rodinní príslušníci nezdieľajú nadšenie z jej presvedčenia.
Jana nie je jediná. Sociálnymi sieťami sa šírili rýchlosťou blesku fotografie údajných "stôp" po lietadlách, ktoré dezinformátori okamžite spojili s aktuálnym žltým popraškom. "Saharský piesok ani peľ to nie je. Tí, ktorí tomu neveria, sa jedného dňa zbadajú," obhajujú svoje informácie priaznivci teórie o chemtrails.
Na otázku, kde sú relevantné zdroje bola zväčša rovnaká odpoveď. Na internete.