
HOLÍČ. Pohár so štetcami v jednom z holíčskych bytov osirel, pestrofarebná paleta začala vysychať a blednúť, zosmutnelo i plátno v stojane, ktoré šikovné ruky už nedomaľujú. Kronikár so štetcom, ako Ota Kroupu príznačne nazývali, odišiel na večnosť v úctyhodnom veku 98 rokov.
Významná osobnosť mesta Holíč, ctihodný muž, veselý chlap a veľmi múdry človek, ktorý mal vždy dobrú radu pre každého, nevšedným spôsobom zdokumentoval vývoj mesta a blízkeho okolia.
„Niekto premeny Holíča fotil, ja som ich maľoval,“ vysvetľoval s úsmevom sebe vlastným.
Plnil si svoje sny
Svojej veľkej láske - maľbe - sa Oto Kroupa začal intenzívnejšie venovať až v dôchodku. „Nikdy nie je neskoro začať, dôležité je to urobiť,“ znela jedna z jeho múdrostí.
Výtvarné vzdelanie získal až ako dávno dospelý, v roku 1975 u akademického maliara, profesora Ľudovíta Hološku z Jablonice. V Hodoníne bol jeho veľkým učiteľom akademický maliar Karel Novák. Splnil si tak svoj životný sen, na ktorý dovtedy nebolo času, ani investícií - spolu s manželkou vychovávali syna a dcéru. Nadšený chodil krajinou a štetcom zachytával všetko, čo sa mu naskytlo.
Neraz s humorom spomínal, ako pri potulkách s paletou a stojanom stretával svojich kolegov.
„Toto je moje miesto - prekárali sme sa zo žartu,“ povedal v jednom z rozhovorov tento obdivuhodný maliar, realista. Pozisťoval si plánované asanácie ulíc v Holíči, a tie sa rozhodol zvečniť na svojich obrazoch.
Mesto, v ktorom strávil takmer celý svoj život, miloval a namaľoval ho na plátno zo všetkých svetových strán. Narodil sa v neďalekých Kopčanoch deň pred Vianocami, 23. decembra 1923. Ulicami tiahli hladové pochody a svet ochromovala veľká hospodárska kríza. Jeho otec podľahol tuberkulóze, ktorú si priniesol z prvej svetovej vojny. Oto mal vtedy tri roky.

Ako šesťročný osirel úplne. Spolu so starším bratom sa ich ujali matkini súrodenci. Aj preto odpoveď na otázku, aký je jeho recept na dlhovekosť, bola: „Ťažký život.“ Láska k maľovaniu v ňom však zrela od počiatku. Už počas prvej meštianky kreslil ceruzou, perom a tušom. Vznikol jeho autoportrét a obrázky chodieb v holíčskom zámku. Zároveň mal vzťah k hudbe.
Sám sa naučil čítať noty, neskôr 25 rokov hrával na harmonike na zábavách plesoch, svadbách.
Vyše dve tisícky obrazov
S pribúdajúcimi krížikmi akoby mu pribúdalo aj elánu a záber jeho aktivít bol neskutočný: písal básne, študoval históriu, čítal knihy, stále sa vzdelával. No prioritné miestečko v jeho srdci bolo jasné.
„Žiju proto, abych maloval, maluju proto, abych žil,“ také bolo krédo Ota Kroupu. Svedčia o tom vyše dve tisícky obrazov maľovaných s láskou a pokorou.
Bol členom klubov výtvarníkov v Senici, Skalici a Holíči. Namaľoval návrh na oponu vo veľkej sále kultúrneho domu v Holíči. Svoje diela daroval nielen tamojšej Mestskej galérii, ale tiež mnohým obciam na Hornom Záhorí. Jeho kompozícia budov sa nachádza aj na obecnom úrade v rodných Kopčanoch.
„Nebuďme, prosím, tak leniví, abychom po jiných toliko vždy hleděli a za jinými zdaleka se plaziti chtěli! Nechť nás také v něčem jiní před sebou vidí!“ Svoj obľúbený citát od Jána Ámosa Komenského napĺňal maliar Oto Kroupa počas celého svojho života do bodky.
Žiaľ, k jeho obrazom už nepribudne ani jeden. No dielo, ktoré tu zanechal, má nesmiernu hodnotu a navždy nám bude pripomínať nielen to, ako vyzeral Holíč a okolie v minulosti, ale aj vzácne človečenstvo maliara Ota Kroupu.