Napriek náročnému obdobiu posledných rokov a súčasnej geopolitickej neistote, nepoľavuje zo svojich záväzkov a cieľov. Intenzívne pracuje na tom, aby do roku 2030 vo všetkých Schaeffler výrobných prevádzkach na svete vyrábala klimaticky neutrálne a aby sa v roku 2040 k tomuto cieľu pripojil komplexne aj celý dodávateľský reťazec.
K naplneniu globálnych cieľov skupiny prispieva vo viacerých oblastiach aj slovenský závod Schaeffler Skalica. „Prostredníctvom stratégie Roadmap 2025 sme si v našom výrobnom závode definovali konkrétne ciele v oblasti ochrany životného prostredia, ktoré chceme dosiahnuť. Patria k nim viaceré opatrenia smerujúce k úsporám energie a zvyšovaniu energetickej účinnosti, ale aj unikátne systémy na redukciu odpadových vôd a jej opätovné využitie,“ vysvetľuje Miroslav Janota, konateľ a výkonný riaditeľ Schaeffler Skalica.
Úspora pitnej vody na úrovni ročnej spotreby 88 štvorčlenných domácností
V apríli 2021 začal výrobný závod v Skalici znižovať množstvo odpadových vôd a spotrebu pitnej vody unikátnym spôsobom – inštaláciou vysokotlakovej reverznej osmózy. Ide o spôsob recyklácie demineralizovanej vody, ktorá sa pri výrobe používa na chladenie. Unikátna osmotická stanica upravuje parametre odpadovej zasolenej vody a tým umožňuje jej opätovné technologické využitie. „Za rok prevádzky sme ušetrili 10 371 000 litrov pitnej vody, čo predstavuje pre porovnanie ročnú spotrebu 88* štvorčlenných slovenských domácností,“ približuje Filip Veselý, vedúci Facility Manažmentu, Schaeffler Skalica. „Ekologickým spôsobom sme znížili aj množstvo odpadovej vody o 52 % (až o 5 080 000 litrov) a celkovo sa nám podarilo dosiahnuť úsporu nákladov vo výške 157 303 eur,“ dodáva.

Menej odpadových vôd chráni prírodu
K znižovaniu environmentálnej záťaže významne prispieva aj pokles samotného vzniku odpadových vôd, ktoré musia byť ďalej spracovávané v čističkách odpadových vôd (ČOV). Schaeffler Skalica sa v tejto oblasti dlhodobo angažuje aj vďaka projektu optimalizácie tzv. práčiek, ktoré dokážu odlúčiť olej vo vodnom kúpeli. Po ukončení „procesu prania“ sa olej dá ďalej využiť a zostatková, menej znečistená voda sa oveľa ľahšie dočistí v ČOV. Ročne závod vyprodukuje približne 3290 m3 zaolejovanej odpadovej vody, ktorú takto čistí. Vďaka vynaloženému úsiliu, ako aj investíciám, dokážu znížiť jej objem o 30 % a prispieť k ochrane prírody v okolí Skalice aj rieky Moravy.
Nová fotovoltaická elektráreň v areáli závodu
Zaujímavým projektom, ktorý závod v súčasnosti pripravuje, je inštalácia vlastnej fotovoltaickej elektrárne na streche jednej z priemyselných hál. Táto forma obnoviteľného zdroja energie dokáže pokryť nielen časť vlastnej spotreby energií, ale pomôcť aj pri systéme vykurovania, chladenia, ohrevoch vody, vetrania či rekuperácie. Systém fotovoltaických článkov bude mať najvyššiu povolenú kapacitu zdroja 499 kWp a dokáže za rok vyrobiť vlastnú elektrickú energiu v objeme 515 000 kWh. To zodpovedá približne ročnej spotrebe energie 226 slovenských domácností. Garantovaná technologická životnosť riešenia je 25 rokov s návratnosťou 6 rokov.
Automatické vypínanie strojov šetrí elektrickú energiu
K znižovaniu spotreby elektrickej energie, stlačeného vzduchu alebo oleja prispelo v závode aj zavedenie vypínania jednotlivých strojov vďaka systému Eco mode Plus. Ten sa aktivuje automaticky, alebo aj vďaka tlačidlu na ovládacom paneli vždy, keď sa stroj po uplynutí 10 minút nezapojí do procesu výroby. Pilotné projekty priniesli už dnes výsledky v podobe 44 % úspory elektrickej energie a 28 % zníženiu spotreby oleja.
* posledné štatistiky Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) hovoria o tom, že spotreba vody v domácnostiach narástla na hodnotu 80,84 l/obyvateľa/deň.