Vyššie ceny komodít, inak povedané - zdražovanie, prinášajú hrozbu dlhodobej inflácie v svetovej ekonomike, čo zvyšuje riziko stagflácie a sociálnych nepokojov. Finančný analytik Stanislav Pánis vysvetlil, ako zdražovanie ohrozuje úvery, ako veľmi by mohlo ovplyvniť slovenskú ekonomiku odstavenie sa od ruského plynu, ale i to, či sa oplatí sporiť.

Trpezlivosť, rozvaha, chladná hlava, disciplína sú podľa neho vlastnosti, ktoré je potrebné teraz pri investovaní vyzdvihovať.
Dozviete sa aj to, či sa môže aktuálna situácia odraziť na cenách poštových a telekomunikačných služieb, cenách liekov a lekárskej starostlivosti. Podľa odborníka totiž existuje predpoklad, že ceny komodít ostanú na vysokých úrovniach dlhodobo. Zdražovania sa teda tak skoro nezbavíme.
Akým spôsobom sa aktuálna situácia vo svete dotkne Slovenska?
Slovenská ekonomika bude pre ponukový komoditný šok rásť pomalšie oproti pôvodným odhadom pri súčasne rýchlejšom raste cien. Výsledkom bude, že v najbližšom čase príde k určitému poklesu životnej úrovne, ktorá sa navyše ďalej nebude zvyšovať tak rýchlo, ako v minulosti. „Zlatovlasé“ prostredie v podobe solídneho ekonomického rastu a nízkej inflácie je za nami.
V článku sa ďalej dozviete
- Ohrozuje zdražovanie úvery pre bežných ľudí na podnikanie alebo kúpu domu či bytu?
- Je lepšie zobrať si úver teraz alebo čakať?
- Vyplatí sa v aktuálnej situácii sporiť si?
- Je teraz výhodné investovať?
- Hrozí prepad HDP?
- Je zdražovanie iba krátkodobé?
- Ako by ovplyvnilo slovenskú ekonomiku odstrihnutie sa od ruského plynu?
- Aká je prognóza ceny ropy?
- Akých ďalších oblastí sa môže negatívne dotknúť vojna na Ukrajine ?
Do akej miery ovplyvní vojna na Ukrajine infláciu a ekonomický rast a čo môžeme ešte očakávať?
Vojna na Ukrajine bude predstavovať protivietor ekonomického rastu cez tri hlavné kanále - cez vyššie ceny energií, cez prerušenie zahraničného obchodu s Ruskom a cez podkopávanie ekonomickej aktivity, pre neistotu s ňou spojenú, spolu s prehĺbením narušených dodávateľských reťazcov.