Manželia Markovičovci z Chropova, okres Skalica, sa dlho snažili o bábätko. Napokon sa im to podarilo. No začiatok roka 2010 snavždy zmenil ich životy. Po pôrode bolo všetko v poriadku, z novorodeneckého skríningu však prišiel výsledok pozitívny na cystickú fibrózu. Ide o geneticky podmienené ochorenie, ktoré postihuje viacero orgánov, napríklad pľúca a tráviace orgány. Postihne v priemere jedno z 2 500 novorodencov. Priemerný vek prežívania pacientov s typickou formou cystickej fibrózy je v súčasnosti 40 až 45 rokov.
Boj so slovenskými úradmi
Rodičia už roky žijú v permanentnom strese. Sofia sa celé roky ráno budila v neskutočných kŕčoch a bolestiach. Otec ju nosil na rukách na WC. Pre normálne fungovanie musela požiť veľké množstvo analgetík.
Aby toho nebolo málo, šesť rokov bojovali s úradmi o opatrovateľský príspevok, ktorý im nechceli schváliť. Podľa príslušného zákona však naň mala reálny nárok. Jana Markovičová nemohla chodiť do práce, pretože jej dcéra vyžadovala neustálu starostlivosť, ktorá navyše nie je lacná. Pravidelne potrebuje vitamíny a probiotiká. Podľa Jany sa u nich kupujú každý mesiac obrovské množstvo, rozhodli sa preto zburcovať verejnosť aj média.

Začalo sa to príspevkom na sociálnej sieti, kde mama chorého dievčatka napísala: "Súdim sa so štátom o opatrovateľský príspevok päť rokov. Pre svoju dcéru urobíme všetko, aj nemožné!"
Kvôli ich prípadu dokonca zasadala vláda. Predseda Výboru Národnej rady pre sociálne veci Vladimír Ledecký zvolal v októbri minulého roka mimoriadne zasadnutie výboru k tomuto prípadu.
V článku sa ďalej dozviete
- Ako sa začal ťažký príbeh Markovičovcov?
- Ako zvládajú celú situáciu?
- Aký je aktuálny zdravotný stav ich dcéry Sofie?
- Čo im pomohlo v boji s úradmi?
- Ako to vlastne celé dopadlo?
"Je nemysliteľné, aby sa matka s chorým dieťaťom po piatich rokoch a troch rozhodnutiach súdov nevedela k tejto podpore od štátu dostať," uviedol svojho času Ledecký.
Úrady dlho odmietali celú situáciu komentovať. Krajský súd potvrdil nárok na