V Holíči malo vzniknúť logistické centrum, no pamiatkari zasiahli. Objavili unikátne archeologické nálezy a vyhlásili lokalitu za chránené územie so stavebnou uzáverou. Ešte však nie je koniec. Investor bojuje, odvolal sa.
Územie Hrúdy je unikátne. Peter Grznár, archeológ z Krajského pamiatkového úradu Trnava vysvetlil, prečo to tak je. Myslí si, že snahou by malo byť skôr podporovať aktivity a stavby, ktoré podporujú turistický ruch, nie priemysel v takto významnej lokalite.

Prelínajú sa tam totiž dve výrazné historické obdobia. Jedným je veľkomoravské, druhým baroková krajina Františka Lotrinského a Márie Terézie. Na území došlo k dôležitým nálezom na miestach, kde to už archeológovia ani nepredpokladali.
Ako je to so stavebnou uzáverou na území v Holíči, kde malo vzniknúť logistické centrum?
Pamiatkový úrad vypracoval návrh na vyhlásenie ochranného pásma a vydal rozhodnutie, ktoré však nie je právoplatné, lebo investor stavby sa ako účastník konania odvolal na ministerstvo kultúry ktoré ešte nerozhodlo.
Rozvoj územia je sústredený na podporu turistického ruchu a aktivity, ktoré s tým súvisia, najmä návštevu pamiatok, o ktoré v tomto priestore nie je núdza. Rovnako by som nehovoril vyslovene o stavebnej uzávere.
V rozhovore sa ďalej dozviete
- Prečo je kostol v Kopčanoch stredoeurópsky unikát?
- Čím je územie v Holíči také unikátne?
- Čo našli archeológovia počas posledného výskumu?
- Ako sa môžu do výskumu zapojiť dobrovoľníci?
- Prečo nie sú záchranné výskumy investorov vhodné?
- Existuje nejaký kompromis?
Samozrejme, nevhodné stavby industriálneho charakteru, by tam vznikať nemali, snahou je skôr podporovať aktivity a prípadne i drobné stavby, ktoré podporujú turistický ruch.
Prečo je kostol svätej Margity Antiochijskej, ležiaci v blízkosti daného územia, stredoeurópsky unikát?
Kostol je z 9. storočia, z veľkomoravského obdobia. Kostolík bol v tej dobe súčasťou rozsiahleho slovanského sídliska Mikulčice, ktoré boli jedným z centier Veľkomoravskej ríše. Našli sa tam pozostatky možno až 12-tich kostolov.