MALACKY. Samospráva mesta navrhla premiestnenie sochy Františka Xaverského, ktorú nazývajú Severín, na dôstojnejšie miesto. Soche sa plynutím času zužoval jej okolitý priestor, až kým sa ocitla v dopravnom ostrovčeku križovatky. Umiestnia ju na pripravované pešie námestie.
Stĺp so sochou sv. Františka Xaverského je podľa stránky malacky.sk národnou kultúrnou pamiatkou a je to najznámejšia malacká socha. "Pochádza z baroka, z obdobia prvej polovice 18. storočia," informuje stránka.

Pôvodne ju obyvatelia považovali za sochu sv. Severína. Preto ju tak nazývajú. "Počas odborného reštaurovania v roku 1989 akademickým sochárom Jaroslavom Kubom na základe skúmania atribútov sochy viacerí odborníci potvrdili, že to pôvodne pravdepodobne mohla byť socha sv. Jána Nepomuckeho. Avšak po ďalšom výskume o niekoľko rokov neskôr experti dospeli k záveru, že ide o sv. Františka Xaverského, ktorého socha býva osadzovaná na vysokých stĺpoch ako dominanta v centre osídlení. Tým sa zdôrazňoval jeho význam ako jezuitu pri upevňovaní katolíckej viery a zároveň jedného z najväčších misionárov 16. storočia," dodala stránka mesta.

František Xaverský (1506 – 1552), kňaz a misionár, bol pôvodom baskický Španiel. S Ignácom z Loyoly spoluzakladateľom Spoločnosti Ježišovej (jezuitského rádu) a významným misionárom v Ázii. Jeho meno na Slovensku nesie katedrála v centre Banskej Bystrice a kňazský seminár v Badíne. "Bol jedným z najväčších kresťanských misionárov, dokázal sa zžiť s národom, kde pôsobil, vedel pritiahnuť k misionárskej práci domorodcov a vo svojej vlasti prebúdzať záujem o toto záslužné dielo. Pápež Pavol V. ho v roku 1619 vyhlásil za blahoslaveného a o tri roky neskôr ho pápež Gregor XV. spolu s Ignácom vyhlásil za svätého. V roku 1748 bol vyhlásený za patróna Ďalekého východu a v roku 1927 ho pápež Pius XI. vyhlásil spolu so sv. Teréziou z Lisieux za patróna všetkých misií," informuje portál zivotopisysvatych.sk.