Marta Serdahelyová je imunologička a alergologička, pacientom pomáha v skalickej nemocnici. Hovorí, že obnova imunity trvá niekoľko týždňov až mesiacov, v závislosti od priebehu ochorenia COVID-19 a od zdravotného stavu a kondície organizmu pred ochorením. Rozprávali sme sa ako sa dostať opäť do formy po prekonaní covidu.

Pracujete v imunoalergologickej ambulancii v nemocnici, majú vaši pacienti ťažšie priebehy COVID-19?
Čo sa týka alergikov a astmatikov, ktorí užívajú pravidelnú inhalačnú terapiu, nemajú vyššie riziko ako ostatná populácia. Tieto lieky majú výrazný protizápalový a čiastočne aj protivírusový efekt.
Zvýšené riziko majú ale astmatici, ktorí odporúčanú terapiu nedodržiavajú a nemajú ochorenie pod kontrolou, alebo majú ďalšie rizikové faktory a chronické ochorenia. Navyše, naši pacienti majú často odporúčanú imunomodulačnú terapiu, ktorá ich chráni pred infekciami dýchacích ciest.
A čo pacienti s poruchami imunity?
Treba rozlišovať vrodené poruchy imunity, ktoré sú veľmi závažné, ale našťastie vzácne. Takýchto pacientov máme niekoľko, užívajú pravidelnú imunomodulačnú terapiu, všetci sú očkovaní proti ochoreniu COVID a ani jeden z nich nemal ťažký priebeh covidu.
Ďalej sa dočítate:
- Ako na oslabenú imunitu po prekonaní covidu?
- Koho môže najviac zasiahnuť covid a s ním spojený postcovidový syndróm?
- Čo je nutné si všímať u detí po prekonaní ochorenia?
- Aké môžu vznikať komplikácie u detí?
Oveľa väčšiu skupinu tvoria pacienti so sekundárnymi, získanými imunodeficienciami, ktorí možno ani nevedia, že majú oslabený imunitný systém. Ide o chronicky chorých pacientov a tiež pacientov s autoimunitnými ochoreniami, ako napr. reumatoidná artritída, Crohnova choroba, skleróza multiplex, ktorý užívajú biologickú terapiu oslabujúcu imunitu.
Ktorí pacienti sú teda najrizikovejší?