
SENICA. Po piatich mesiacoch, viac ako 52 000 kilometroch a 200 hodinách Zara Rutherford pristála v belgickom Kortrijku a stala sa najmladšou ženou, ktorá obletela svet. Zároveň aj najmladším človekom, ktorému sa to podarilo na ultraľahkom lietadle, ktoré sa zhodou okolností vyrába v Senici.
Majiteľ firmy Vladimír Pekár vyštudoval dizajn lietadiel v Prahe a mal sen vyrobiť najrýchlejšie ultraľahké lietadlo. Aká náročná bola cesta za splnením sna?
V článku sa ďalej dozviete
- Ako dlho trval vývoj lietadla, ktorým tínedžerka obletela svet?
- Koľko hodín zaberie výroba jedného "Sharka?"
- Mal z niektorého z letov Zary Vladimír Pekár strach?
- Ako prebiehala spolupráca so Zarou?
Ľudia z regiónu asi netušia, že sa v Senici vyrábajú lietadlá, z ktorých prednedávnom jedno obletelo svet.
Shark je ľahké dvojsedadlové lietadlo s tandemovým sedením, dolnoplošník, so zaťahovacím podvozkom, celokompozitové - hlavný konštrukčný materiál je uhlíková tkanina s epoxidom. Patrí do kategórie Ultralight, kde je dôležité obmedzenie maximálnej vzletovej hmotnosti na 600 kilogramov. Shark patrí v
tejto kategórii k úplnej špičke, drží svetové rýchlostné rekordy. Shark bežne lieta rýchlosťou 250-280 km/h, maximálna rýchlosť je 300 km/h, spotreba paliva je približne 20 l/h čo robí 7 l/100 km - teda podobne ako v aute. Na rozdiel od auta letíte rovno do cieľa, môžete pristáť aj na tých najmenších letiskách, neobmedzujú vás zápchy, rýchlostné limity ani kontroly. Zo Senice som v Paríži za pät hodín. Obmedzenie je že v tomto type lietadiel smiete lietať len v dobrom počasí, keď je dostatočná viditeľnosť.
Shark je v prvom rade hračka, ktorú si kupujú piloti pre radosť z lietania, na druhom mieste je rýchle a ekonomické cestovanie. Pre laikov úžitkovosť prirovnávam k motorke. Aby ste si ju kúpili a používali musíte byť správne "postihnutý", máte to hlavne pre radosť, dokážete sa s tým prepraviť z A do B.