SKALICA. Pri záchrane ľudského života je nevyhnutné kvalitné prístrojové vybavenie. Na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny skalickej nemocnice pomáha pri záchrane pacientov nový pľúcny ventilátor. Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Martina Pavliková.

Nevyhnutnosť kvalitnejšieho vybavenia oddelenia anestéziológie a intenzívnej starostlivosti (OAIM) reaguje na súčasný stav a vývoj ochorení pacientov nemocnice.
"Nový pľúcny ventilátor, ktorým skalická nemocnica disponuje, umožňuje zvládať ťažké stavy zlyhávania pľúc a plní potreby ventilácie aj u najkritickejších pacientov," vysvetlila hovorkyňa nemocnice.
Pľúcny ventilátor sa používa u pacientov s akútnym zlyhaním dýchania alebo s akútnym zhoršením chronického zlyhávania dýchania.
Financie na zakúpenie ventilátora v sume 32 400 eur financovala nemocnica z prostriedkov Európskej únie.
,,Ide o jeden z najmodernejších prístrojov umelej pľúcnej ventilácie dostupný na trhu, ktorý umožňuje nastaviť celú škálu invazívnych a neinvazívnych ventilačných režimov," uviedol primár oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny Rastislav Sabanoš
Podľa slov primára prístroj plne nahrádza a špeciálnymi ventilačnými režimami aj podporuje spontánne dýchanie pacienta.
Aktuálne nemocnica disponuje celkovo s 12 pľúcnymi ventilátormi, ktoré sa využívajú na OAIM a štyrmi prístrojmi s možnosťou neinvazívnej dychovej podpory, ktoré sa využívajú na reprofilizovaných Covid oddeleniach u pacientov, ktorí zatiaľ nevyžadujú invazívnu umelú ventiláciu pľúc.
„Počas tretej vlny pandémie sme odventilovali cez 20 pacientov s pneumóniou pri nákaze covid-19. U bdelých pacientov sa sprvu snažíme o zachovanie spontánneho dýchania cez špeciálne ventilačné režimy buď tvárovou maskou alebo helmou za prísneho monitorovania, ale vzhľadom k ťažkému poškodeniu pľúc bolo u každého pacienta rýchlo nutné zabezpečenie dýchacích ciest invazívne, a to endotracheálnou kanylou a uvedením pacienta do umelého spánku. Napriek našej enormnej snahe a liečbe založenej na odporúčaniach našich i svetových spoločností je mortalita veľmi vysoká,“ s poľutovaním konštatoval primár.
V čase mimo pandémiu sa ventilačné prístroje využívajú na zabezpečenie ventilácie a respirácie primárne u pacientov so zlyhaním dýchania, napríklad u pneumónií u pacientov v septickom stave, pri zlyhávaní srdca s pľúcnym opuchom, u pacientov s poškodením dýchacieho centra mozgu rôznej etiológie.
Ekonomické dôsledky pandémie ohrozujú aj posledné nezávislé printové médiá v našich mestách a obciach. Patrí medzi ne aj sieť regionálnych týždenníkov MY, ktorá pod touto hlavičkou prevádzkuje 23 platených týždenníkov, 27 spravodajských regionálnych webov a viac ako 50 FB stránok.
Toto všetko už môže byť čoskoro minulosťou, pretože ekonomický útlm nám spôsobil masívny prepad predaja a príjmov. Ak chcete, aby aj vo vašom meste alebo v regióne zostali zachované kritické a nezávislé médiá (noviny a web) a ak chcete, aby vás o práci mesta a života v ňom neinformovali iba mestom financované média, podporte nás. Už aj sumou 4€ mesačne prispievate k tomu, aby sme mohli aj naďalej prinášať aktuálne a pravdivé informácie o živote vo vašom regióne, meste a obci. Vašu podporu teraz potrebujeme viac ako inokedy predtým. Ďakujeme!