SKALICA. Pandémia koronavírusu zasiahla do fungovania zdravotníctva. Každodenné výdavky narástli o množstvo nepredvítaľných položiek.
Výraznou pomocou pre mnohé zariadenia boli grantové výzvy z Európskej únie.
Pomoc privítala aj Fakultná nemocnica AGEL Skalica a podobne ako viaceré ďalšie zdravotnícke zariadenia využila možnosť zapojiť sa do projektu spolufinancovaného z eurofondov.
„V tomto prípade ide konkrétne o projekt – Nákup zariadenia Fakultnej nemocnice Skalica pre zabezpečenie prevencie, diagnostiky a liečby pacientov podozrivých alebo chorých s diagnózou covid -19,“ uviedla projekt hovorkyňa nemocnice Martina Pavliková.
Kvalitnejšie vybavenie
Z týchto prostriedkov nemocnica zaobstarala 34 kusov nemocničných elektrických polohovateľných lôžok, UPV ventilátor, RTG prístroj, laparoskopickú vežu, celotelové USG, URG, PCR analyzátor, PCR cycler.
„Všetky zakúpené prístroje slúžia pre covidové oddelenia, respektíve pre pacientov s koronavírusom. Všetky tieto zariadenia sú plne využívané a sú pre nemocnicu a pacientov veľkou pomocou,“ priblížila využitie pomôcok hovorkyňa. Rýchlejšie hojenie, menej bolesti a v porovnaní s klasickou operáciou je pooperačná starostlivosť menej náročná, keďže pacienti sú väčšinou prepúšťaní do 48 hodín. Tieto výhody už od apríla prináša nová laparoskopická veža v skalickej nemocnici.
Špeciálna optika umožňuje operatérom sústrediť sa na všetky potrebné detaily, čím sa významne zvyšuje bezpečnosť operácií,“ uviedla hovorkyňa nemocnice Martina Pavlíková.
Nemocnica získala laparoskopický prístroj s dvoma monitormi a kamerovou jednotkou s väčšinovou podporou eurofondov.
Rýchlejšie doma
Novinka prináša pacientom okrem menšieho rizika komplikácií a väčšej bezpečnosti aj množstvo ďalších výhod. „Ako pozitívum vnímajú operovaní pacienti menšiu veľkosť rany, skrátenie dĺžky hospitalizácie a rýchlejšiu rekonvalescenciu,“ zhodnotil Jakub Rybár, riaditeľ Fakultnej nemocnice s poliklinikou Skalica.
Hodnota novej laparoskopickej veže s príslušenstvom, ktoré tvoria dva monitory a kamerová jednotka, je približne 168-tisíc eur a podiel nemocnice na nákladoch je 10 percent, zvyšok je pokrytý z európskych fondov.
V nemocnici sa ročne realizuje 1200 operačných výkonov, z ktorých 70 percent tvorí plánovaná operatíva. Laparoskopickú techniku používajú pri liečbe v skalickej nemocnici aj oddelenia gynekológie, urológie a ortopédie.
