BRATISLAVA. Vláda na svojom dnešnom zasadnutí odobrala štátny súhlas na pôsobenie súkromnej Stredoeurópskej vysokej škole (SEVŠ) v Skalici.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu v predloženom materiáli uviedlo, že škola porušovala povinnosti ustanovené zákonom o vysokých školách a aj povinnosti vyplývajúce z vlastných vnútorných predpisov.
Ministerstvo upozornilo, že škola neaktualizuje údaje v registri zamestnancov, v centrálnom registri študentov a tiež neuložila výročnú správu o hospodárení do verejnej časti registra účtovných závierok za rok 2018 a 2019.
Rovnako nezverejnila napríklad študijný poriadok, zásady výberového konania, pracovný či organizačný poriadok a ani zásady volieb do akademického senátu. SEVŠ v Skalici nemá zverejnený ani Harmonogram pre akademické roky 2019/2020 a 2020/2021. Rezort tiež konštatoval, že vysoká škola nepreukázala riadny priebeh výučbového procesu.
Študoval tu i Kollár
Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) na tlačovom brífingu po rokovaní vlády odkázal študentom SEVŠ, aby si zaistili nejakým spôsobom pokračovanie štúdia. Podotkol, že ministerstvo nevie, koľkých študentov sa dotkne zrušenie tejto školy, keďže im SEVŠ neposkytla žiadané informácie. Študentom sa zároveň za školu ospravedlnil, no dodal, že museli urobiť tento krok.
„Prosím študentov, aby si vyriešili svoju situáciu v ostatných vysokých školách. Keďže Slovenská rektorská konferencia vie o tejto situácii, jednotliví rektori by mali byť pri posudzovaní žiadostí ozaj veľmi ústretoví,“ povedal.
Študenti budú pokračovať v rámci vydokladovania jednotlivých skúšok či splnenia povinností, ktoré má ich vybraná škola nastavené.
Absolventmi SEVŠ sú aj predseda parlamentu Boris Kollár a poslankyňa Petra Krištúfková (obaja Sme rodina). Obaja v minulosti čelili kauzám okolo ich záverečných prác.
Kollár v reakcii na informáciu, že je jeho diplomová práca plagiát, 26. júna 2020 vyhlásil, že kým bude v politike, nebude používať titul magister. Zároveň však zopakoval, že jeho diplomová práca je v poriadku, čo v stanovisku potvrdila aj SEVŠ v Skalici.
„Na každej strane mojej diplomovej práce som citoval správne, rovnako správne som uvádzal aj zdroje,“ povedal. Na to, že mala Krištúfková v roku 2019 svoju bakalársku prácu kompletne okopírovať, upozornil ekonóm a bývalý predseda strany Spolu – občianska demokracia Miroslav Beblavý.
Štátny súhlas bol SEVŠ udelený v novembri 2005.
Ekonomické dôsledky pandémie ohrozujú aj posledné nezávislé printové médiá v našich mestách a obciach. Patrí medzi ne aj sieť regionálnych týždenníkov MY, ktorá pod touto hlavičkou prevádzkuje 23 platených týždenníkov, 27 spravodajských regionálnych webov a viac ako 50 FB stránok.
Toto všetko už môže byť čoskoro minulosťou, pretože ekonomický útlm nám spôsobil masívny prepad predaja a príjmov. Ak chcete, aby aj vo vašom meste alebo v regióne zostali zachované kritické a nezávislé médiá (noviny a web) a ak chcete, aby vás o práci mesta a života v ňom neinformovali iba mestom financované média, podporte nás. Už aj sumou 4€ mesačne prispievate k tomu, aby sme mohli aj naďalej prinášať aktuálne a pravdivé informácie o živote vo vašom regióne, meste a obci. Vašu podporu teraz potrebujeme viac ako inokedy predtým. Ďakujeme!