SENICA. Etnologička Katarína Nádaská vysvetľuje, že moderní mestskí ľudia často prijímajú tradície, ktoré nie sú vlastné nášmu slovanskému kultúrnemu okruhu.

Stále máme na Slovensku aj dosť ľudí, ktorí sa zaujímajú o slovenské kultúrne dedičstvo, kam určite patria aj zvyky a tradície spojené so sviatkami Veľkej noci.
„Ide o veľkú skupinu obyvateľstva, ktorá si uvedomuje, že poznať slovenskú históriu i vlastne mikrodejiny svojho rodiska je veľmi potrebné. Aj kozmopolitný občan môže byť hrdý na svoj rodný kraj a poznať tradície a zvyky svojej vlasti,“ dodala Nádaská.
Tradícia pokračuje
Medzi pokračovateľov zdobenia vajíčok patrí aj pani Janka Šťastná zo Senice.
„Chodila som sa pozerať do Ústredia ľudovej umeleckej tvorby na voskové vajíčka a to ma oslovilo. Nejaké som si kúpila a chcela som vedieť viac, čo k tomu potrebujem. Najprv som maľovala roztopeným voskom,“ opisuje svoje začiatky Janka.
A postupne zisťovala, čo k tomu potrebuje. „Samozrejme, sú to skúsenosti a rady. Raz som sa stretla s jednou pani, ktorá robila nielen maľované, ale aj dierované vajíčka. To sa volá madeirová technika. A tak som skúšala. Niektoré mi praskali. A prasknú mi i dnes. Dokonca i po poslednej 50. dierke,“ s úsmevom dodala Janka.
O kraslice je záujem
Na to, aby pred veľkonočnými sviatkami potešila blízkych, ale i záujemcov o tieto ručne zdobené vajíčka, musí výfučky zbierať celý rok.

„Keď niečo idem piecť, vajíčko automaticky vyfukujem a odkladám,“ dodáva s úsmevom Janka.
Najčastejšie tvorí klasické biele vajíčka. „Robila som aj čierne vajíčka. Rôzne odtiene červenej. Na požiadanie všelijaké farby,“ vysvetľuje Janka.
Skúšaním postupne získavala grif. „Najskôr nakreslím vzor ceruzkou, potom vyvŕtam dierky. Následne namočím do sava, aby sa odblanilo a nečistoty sa odplavili. Potom vyumývam jarovou vodou a vysuším. A už len zdobím voskom,“ opisuje postup Janka.
Ekonomické dôsledky pandémie ohrozujú aj posledné nezávislé printové médiá v našich mestách a obciach. Patrí medzi ne aj sieť regionálnych týždenníkov MY, ktorá pod touto hlavičkou prevádzkuje 23 platených týždenníkov, 27 spravodajských regionálnych webov a viac ako 50 FB stránok.
Toto všetko už môže byť čoskoro minulosťou, pretože ekonomický útlm nám spôsobil masívny prepad predaja a príjmov. Ak chcete, aby aj vo vašom meste alebo v regióne zostali zachované kritické a nezávislé médiá (noviny a web) a ak chcete, aby vás o práci mesta a života v ňom neinformovali iba mestom financované média, podporte nás. Už aj sumou 4€ mesačne prispievate k tomu, aby sme mohli aj naďalej prinášať aktuálne a pravdivé informácie o živote vo vašom regióne, meste a obci. Vašu podporu teraz potrebujeme viac ako inokedy predtým. Ďakujeme!