ZÁHORIE. S koronou bojujeme už viac ako rok. Druhé veľkonočné sviatky prežijeme inak, ako sme boli zvyknutí. Do akej miery nám korona berie sviatky?

„Zatvorené kostoly a žiadne návštevy. Toto nie sú sviatky, aké by sme chceli,“ vyjadrila svoje pocity dôchodkyňa Anna zo Senice.
Obmedzenia budú platiť i počas sviatkov a nepustia ľudí ani na jarné dovolenky, na ktoré boli zvyknutí.
„Už mi to nepríde ani čudné, už sa nad tým ani nerozčuľujem. Ale nemám pocit, že nejaké sviatky tu máme,“ povedala nám čitateľka Petra. Viacerí sa zhodujú na tom, že im každoročná jarná dovolenka chýba.
Kostol alebo dovolenka
Otázkou je, či sú ľudia cez sviatky skôr na dovolenkách, alebo v kostoloch. A či sme posledné dva roky prišli o veľkonočné sviatky, alebo o dovolenku.
Podľa etnologičky Kataríny Nádaskej časť ľudí na Slovensku dlhodobo berie Veľkonočné sviatky ako dni voľna, ktoré spájajú s jarnou lyžovačkou alebo turistikou, ale stále je dosť ľudí, pre ktorých sú sviatky Veľkej noci najväčšími kresťanskými sviatkami so všetkým, čo k tomu patrí.
„Teda predveľkonočným pôstom, svätením jedál na Veľkonočnú nedeľu a šibaním a polievaním dievčat na Veľkonočný pondelok. Najmä na vidieku sa tieto tradície udržiavajú prostredníctvom folklórnych súborov a v rámci rodinných tradícií,“ vysvetlila Nádaská.