BRATISLAVA. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR plánuje spustiť proces finančnej stabilizácie nemocníc tento rok. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová v reakcii na riešenie dlhov, ktoré má štát voči dodávateľom zdravotníckych pomôcok.
V roku 2021 sa budú procesy realizovať

Dôvodom narastajúcich dlhov je podľa Eliášovej aj to, že v priebehu roku 2020 boli nemocnice vo veľmi zložitej finančnej situácii aj z dôvodu vysokých a zároveň ťažko predpokladateľných nákladov súvisiacich so zabezpečením zdravotnej starostlivosti počas pandémie. "Vzhľadom na preukázateľne vyššie náklady v zdravotníckych zariadeniach a nevyhnutnosť ich finančnej stabilizácie bol uznesením vlády z 2. decembra 2020 schválený materiál Návrh finančnej stabilizácie zdravotníckych zariadení. Realizácia procesov finančnej stabilizácie sa predpokladá v priebehu roku 2021," dodala hovorkyňa.
Slovensko dlhuje dodávateľom zdravotníckych pomôcok k marcu 2021 viac ako 105 miliónov eur s lehotou úhrady 365 dní po splatnosti faktúr. Európska komisia (EK) preto upozorňuje, že krajina nedodržiava smernicu o oneskorených platbách. V prípade, že si Slovensko nezačne plniť svoje povinnosti, EK môže na štát podať žalobu na európsky súd.
Pacienti by to mohli čoskoro pocítiť

Smernica vyzýva členské krajiny EÚ, aby si plnili povinnosť uhrádzať svoje záväzky voči firmám v rozsahu 30 alebo 60 dní. Združenie dodávateľov zdravotníckych pomôcok SK+MED upozorňuje, že ak sa finančná situácia v zdravotníctve nebude urgentne riešiť a štát si nezačne plniť svoje povinnosti voči dodávateľom, doplatia na to predovšetkým samotní pacienti.
Zástupcovia firiem združených v asociácii SK+MED preto vyzvali kompetentných na otvorený a transparentný dialóg o dofinancovaní zdravotníctva zo štátneho rozpočtu a koncepcii riešenia pohľadávok voči dodávateľom zdravotníckych pomôcok.