TRNAVA. Krajskí dopravní policajti zverejnili štatistiky nehôd z minulého roka. Vodiči na cestách Trnavského kraja spôsobili v roku 2020 celkovo 1225 nehôd.
V porovnaní s rokom 2019 ide o pokles až o 224 nehôd.
Takmer s určitosťou sa pod to podpísali viaceré protipandemické opatrenia, ktoré obmedzovali pohyb. Po cestách jazdilo celkovo menej áut, nielen v Trnavskom kraji. Aj napriek tomu sa stalo viacero tragických nehôd.

Takmer štyridsať
„O život prišlo pri 35 nehodách až 38 osôb. Najväčší nárast tragédií evidujeme v okrese Senica, kde došlo k 7 nehodám a oproti roku 2019 sa zvýšil ich počet o 3 nehody. Negatívne hodnotíme najmä zvýšený počet tragických nehôd v okrese Piešťany, kde ich policajti riešili v 6 prípadoch a nárast je viac ako 80 percent,“ priblížila Mária Linkešová, krajská policajná hovorkyňa.
Najtragickejším mesiacom na cestách bol apríl, zaevidovali až 7 tragických nehôd, pri ktorých zomrelo až 8 osôb.
Ďalších desať zahynulo v priebehu septembra a novembra. Tragickú nehodu nezaznamenali iba v decembri. Pri nehodách sa zranili aj desiatky ľudí. S ťažkými zraneniami vyviazlo 60 účastníkov nehôd, s ľahkými až 525.
Na týchto miestach v kraji si dávajte pozor...
Cesty smrti v Trnavskom kraji neevidujú, zato však polícia vystríha pred kritickými úsekmi. V okrese Trnava ide o obchvat pri odbočke na Zavar, v okrese Hlohovecje to cesta I. triedy smer Trakovice, križovatka Hlohovec – Šulekovo – Leopoldov. V okrese Senica ide o horský priechod Biela Hora, Trstín – Jablonica, cesta Senica smer Sobotište-Podbranč, Moravský Sv. Ján od križovatky s cestou č. I/02 po hranicu s Rakúskom. V okrese Skalica vyhodnotili policajti ako nebezpečný úsek aj cestu Hodonín – Holíč, smer Senica a Holíč – Petrova Ves – odbočka na obec Radimov. Najviac nehôd evidujú policajti na hlavných ťahoch, cestách I. a II. triedy. Pozornosť by vodiči mali zvýšiť aj na miestnych a účelových komunikáciách.
Až v 156 prípadoch namerali policajti pri nehode aj alkohol. Najčastejšie v najväčších okresoch, akými sú Dunajská Streda, Trnava či Galanta. Alkohol je zrejme na cestách Trnavského kraja stále problémom, za 365 dní zaevidovali až 1762 prípadov. To znamená, že priemerne chytili až päť opitých vodičov denne.
Vodičov motorových vozidiel, ktorí „nafúkali“ do jedného promile, bolo 541, nemotorových účastníkov až 676. Nad jedno promile, kedy sa jedná už o trestný čin, nafúkalo až 357 šoférov a 138 cyklistov.

„Vodičov motorových vozidiel, ktorí odmietli vyšetrenie, bolo 11, nemotorových účastníkov až 39,“ doplnila Linkešová. Chodci zavinili 32 nehôd a cyklisti o 47 viac. „Pri nehodách s účasťou chodcov a cyklistov zomrelo celkovo 13 osôb, čo je tretina z celkového počtu. Samotní chodci zavinili 5 tragických nehôd a cyklisti 2,“ spresnila hovorkyňa.
Aj rýchlosť
Najčastejšou príčinou nehôd bolo porušenie základných povinností zo strany vodiča, neprimeraná rýchlosť jazdy, ale aj nesprávna jazda cez križovatku.
Väčšina nehôd z celkového počtu, až 853, sa stala v obci. Zomrelo pri nich 12 osôb a 32 sa ťažko zranilo.
„Vodiči by mali zvýšiť opatrnosť v obciach na miestnych a účelových komunikáciách a mimo obce najmä na hlavných cestných ťahoch, kde sme evidovali najvážnejšie následky na živote a zdraví,“ uzavrela policajná hovorkyňa.