BRATISLAVA. Rastúca urbanizácia, zvyšujúci sa vek obyvateľov, zhoršujúca sa dopravná situácia či nedostatok v miest v školách, škôlkach i zariadeniach sociálnych služieb alebo nedostatok lekárov.
Aj na tieto témy chce reagovať Bratislavský samosprávny kraj (BSK) v pripravovanom programe hospodárskeho a sociálneho rozvoja (PHRSR) na obdobie rokov 2021 až 2027. Strategický dokument môže verejnosť pripomienkovať do 27. januára.
Budovanie cestných obchvatov
"Priority sú založené na dátach, ktoré vzišli zo vzájomnej komunikácie s aktérmi v kraji. Kraj do nich plánuje v novom programovom období investovať nemalé finančné prostriedky," skonštatoval predseda BSK Juraj Droba.
Zadefinované sú napríklad zvyšovanie kapacity koľajovej dopravy, budovanie cestných obchvatov, opatrenia na zmierňovanie nepriaznivých dôsledkov zmeny klímy, dobudovanie vodovodnej a kanalizačnej siete či odstraňovanie environmentálnych záťaží.
Priority sa týkajú tiež zvyšovania kapacít materských a základných škôl či kvalitnej a dostupnej zdravotnej a sociálnej starostlivosti.
Kraj musel zohľadniť dosahy krízy
Podľa Inštitútu regionálnej politiky Bratislavského kraja, ktorý má stratégiu v kompetencii, sa spracovanie dokumentu realizovalo v období zdravotnej a ekonomickej krízy spôsobenej pandémiou nového koronavírusu.

"Dosahy tejto krízy sa prejavili vo všetkých oblastiach života, no niektoré sektory, ako napríklad kultúra, umenie, vzdelávanie či šport boli zasiahnuté vo väčšej miere. Tieto skutočnosti musel kraj zohľadniť," poznamenal vedúci inštitútu Martin Hakel.
Proces tvorby dokumentu sa začal v roku 2019, keď bola vypracovaná a prerokovaná analytická časť dokumentu, minulý rok jeho návrhová a implementačná časť. Vlani v lete zároveň zorganizoval inštitút individuálne stretnutia so zástupcami všetkých obcí, miest a mestských častí v kraji, uskutočnili sa tiež stretnutia s ministerstvami a ich analytickými inštitútmi.
Dokument podlieha posudzovaniu vplyvov na životné prostredie, proces sa začal v septembri 2020. Nasledovať by malo verejné prerokovanie, ktoré je však v súčasnosti pre protipandemické opatrenia odložené.
Ekonomické dôsledky pandémie ohrozujú aj posledné nezávislé printové médiá v našich mestách a obciach. Patrí medzi ne aj sieť regionálnych týždenníkov MY, ktorá pod touto hlavičkou prevádzkuje 23 platených týždenníkov, 27 spravodajských regionálnych webov a viac ako 50 FB stránok.
Toto všetko už môže byť čoskoro minulosťou, pretože ekonomický útlm nám spôsobil masívny prepad predaja a príjmov. Ak chcete, aby aj vo vašom meste alebo v regióne zostali zachované kritické a nezávislé médiá (noviny a web) a ak chcete, aby vás o práci mesta a života v ňom neinformovali iba mestom financované média, podporte nás. Už aj sumou 4€ mesačne prispievate k tomu, aby sme mohli aj naďalej prinášať aktuálne a pravdivé informácie o živote vo vašom regióne, meste a obci. Vašu podporu teraz potrebujeme viac ako inokedy predtým. Ďakujeme!