SKALICA. Oddelenie pre pacientov s ochorením Covid-19 v skalickej nemocnici je takmer plné. Zdravotné sestry i lekári sú na pokraji síl. Paradoxom je, že pribúdajú ľudia, ktorí si myslia, že je to celé prehnané.
Viac ako tretina Slovákov verí, že počty mŕtvych na koronavírus sú umelo nadhodnocované. Vyplýva to z výskumu Hodnoty a spoločnosť počas pandémie COVID-19, ktorý robil Sociologický ústav Slovenskej akadémie vied.
Výskum ukázal, že respondenti, ktorí súhlasia s konšpiráciami o koronavíruse, menej dodržiavajú protipandemické opatrenia a majú nižšiu ochotu zaočkovať sa proti tomuto ochoreniu.
Skutočnosť v nemocnici
Reálny obraz o ochorení Covid-19 nájdete priamo v nemocnici. V tej skalickej sa nachádza niekoľko špecializovaných oddelení pre pacientov s týmto ochorením. Zvyšujúce sa množstvo konšpiračných teórií nás prinútilo spýtať sa priamo v centre diania, ako to je. Či sa skutočne starajú o vymyslených pacientov?
„Je to ťažké, máme toho dosť,“ ako prvé povedala na tému hoaxov vrchná zdravotná sestra Katarína Filípková, ktorá pracuje priamo na covidovom oddelení.
„Stále nechápem, prečo ľudia veria, že je to len „chrípka“. Nestačia im pribúdajúce čísla na dennej báze, čo sa týka pozitívnych prípadov a počtu úmrtí. V tomto prípade je na obrovskú škodu, že čo ľudia nezažijú na vlastnej koži, tak tomu neveria,“ zhodnotila Filípková.
Podľa slov riaditeľa nemocnice, každý, kto neverí na vážnosť situácie, je vítaný v nemocnici ako dobrovoľník. Prekvapením bolo, že väčšina lekárov ani len netuší, koľko neprávd sa šíri internetom. „Nemáme čas sledovať hoaxy a výmysly, my liečime ľudí,“ zhodnotil Uhliarik.
„Vyčerpaní a unavení sme z neustálych služieb a