SENICA. Múzeum Senica bolo slávnostne otvorené pri príležitosti ukončenia cezhraničného projektu Česká cesta v pondelok 31. augusta 2020.

Zvonku krásne zrekonštruovaná budova letohrádku veľkostatkára Vagyona z 19. storočia (bývalá Sokolovňa), vo vnútri interaktívna expozícia 21. storočia s využitím najmodernejších technológií. Mestské múzeum Senica je výnimočným a odvážnym projektom, akých nie je medzi múzeami na Slovensku veľa.
Mestu Senica sa podarilo zachrániť a zrekonštruovať jednu z mála zachovaných historických budov v Senici, letohrádok veľkostatkára Vagyona, ktorý neskôr slúžil ako sokolovňa a prebudovať ju na mestské múzeum.
Ťažiskom múzea je pôvodná spoločenská sála a telocvičňa. V tomto priestore je umiestnená expozícia venovaná téme stredovekej obchodnej Českej cesty, na ktorej bola Senica jednou zo staníc.
Suterén budovy je zameraný na archeológiu a archeologické nálezy na území mesta, v podkroví pod vežičkou je zasa umiestnená veľkoplošná maketa mesta z prelomu 19. a 20. storočia.
„Som veľmi potešený, že Seničania dnes získali nielen nové mestské múzeum, ale aj ďalší kultúrno-spoločenský priestor, ktorý dokážeme získať vďaka mobilným a posuvným expozíciám,“ vysvetľuje primátor mesta Martin Džačovský.
Múzeum Senica – viac než múzeum
Snahou Mesta Senica bolo vytvoriť modernú expozíciu so všetkými technologickými vymoženosťami, ktorá svojou interaktívnosťou zaujme všetky generácie, no najmä mladých ľudí.
Ide o kontaktné múzeum, kde návštevník nie je len pasívnym poslucháčom, ale do získavania informácií je priamo vtiahnutý. Informácie o expozíciách získava aj dotykom, niektoré z exponátov si pomocou pohybu svojich rúk prezerá zväčšené vo virtuálnej priestore, volí si typ informácií, ktoré chce získať.
Návštevník má k dispozícii predmet reálne pred sebou, no zároveň si pomocou interaktívnych projekcií reagujúcich na pohyb môže 3D model exponátu pootáčať a poprezerať zo všetkých strán.
Moderné technológie sú použité aj v archeologickej časti múzea, kde sa nachádzajú tri pochôdzne hroby z dôb unetickej kultúry. V múzeu však nechýbajú pútavé historické artefakty a predmety.
„Vybavenie múzea je pripravené na rozširovanie expozícií a použité moderné technológie dávajú múzeu ďalšie možnosti na dopĺňanie či zmeny expozícií, na ktoré by sme chceli získať ďalšie finančné prostriedky,“ uviedla projektová manažérka Ľubica Kadlec Melišová z Mestského úradu Senica.