SKALICA. Polícia na sociálnej sieti upozorňuje na ďalší prípad zabudnutého psíka v aute. Prípad sa stal v Skalici počas horúceho dňa.
„Aj napriek všade prítomným medializovaným informáciám som bola žiaľ svedkom ponechaného psíka – čivavu v zatvorenom aute pred nákupným centrom počas horúceho dňa. Chcem vyzdvihnúť rýchly zásah Vašich skalických kolegov príslušníkov Okresného oddelenia Policajného zboru Skalica Ravasa a Moronga, vďaka ktorým sa riešenie situácie výrazne urýchlilo,“ informovala o tom pani Zuzana.

Žena oznámila prípad na linku 158. „Polícia prišla vo veľmi krátkom čase. Zisťovali majiteľa vozidla a dali ho vyhlásiť v nákupnom centre, aby sa ihneď dostavil k vozidlu, k rozbitiu okna napokon nepristúpili, nakoľko sa do niekoľkých minút dostavil majiteľ vozidla,“ napísala polícii svedkyňa.
Prípad sa stal aj napriek tomu, že polícia na začiatku leta informovala spoločnosť prostredníctvom preventívnej kampane Nezabudni na mňa v aute. K téme sa vyjadril aj hlavný veterinárny lekár Ministerstva vnútra SR, Martin Paľa.
„K ochladzovaniu organizmu psa dochádza najmä zrýchleným dýchaním s vyplazeným jazykom. Pes však pritom z organizmu stráca aj množstvo tekutín. Pri zvýšenej teplote prostredia a nemožnosti sa ochladiť nastáva dehydratácia a prehriatie organizmu, hypertermia. Prehriatie môže skončiť poruchou centrálnej nervovej sústavy, šokom, zvýšenou zrážanlivosťou krvi až cirkulačným zlyhaním a teda úhynom zvieraťa.
Je chybou domnievať sa, že pes sa nám dokáže prehriať v aute iba pri extrémne vysokej teplote vonkajšieho prostredia. Samozrejme, že vysoká teplota vonkajšieho prostredia tento proces urýchli, no už napríklad pri teplote 15 stupňov a priamom slnečnom žiarení v kombinácii s nepriaznivými zoohygienickými podmienkami sa vozidlo dokáže vyhriať na teplotu pre zviera neznesiteľnú. Teplota vo vozidle zaparkovanom na priamom slnku sa dokáže veľmi rýchlo zdvihnúť až o 20 stupňov.
Taktiež je chybou myslieť si, že ak pri vonkajšej teplote 30 stupňov necháme psa v aute zaparkovanom v tieni s pootvoreným okienkom, predídeme prehriatiu zvieraťa,“ uzavrel veterinár.
Ekonomické dôsledky pandémie ohrozujú aj posledné nezávislé printové médiá v našich mestách a obciach. Patrí medzi ne aj sieť regionálnych týždenníkov MY, ktorá pod touto hlavičkou prevádzkuje 23 platených týždenníkov, 27 spravodajských regionálnych webov a viac ako 50 FB stránok.
Toto všetko už môže byť čoskoro minulosťou, pretože ekonomický útlm nám spôsobil masívny prepad predaja a príjmov. Ak chcete, aby aj vo vašom meste alebo v regióne zostali zachované kritické a nezávislé médiá (noviny a web) a ak chcete, aby vás o práci mesta a života v ňom neinformovali iba mestom financované média, podporte nás. Už aj sumou 4€ mesačne prispievate k tomu, aby sme mohli aj naďalej prinášať aktuálne a pravdivé informácie o živote vo vašom regióne, meste a obci. Vašu podporu teraz potrebujeme viac ako inokedy predtým. Ďakujeme!