ROHOŽNÍK. Ekologickí aktivisti z okolia Rohožníka spísali ďalšiu petíciu. Tentoraz sa týka zníženia emisných kvót cementární po celom Slovensku. Tie patria štatisticky medzi najväčších znečisťovateľov ovzdušia.
Petíciu pripravili v spolupráci občianske združenia Ekoteam z Rohožníka, Ochranársky spolok Sološnica, Zelený živel z obce Dvorníky-Včeláre a Za zdravé Horné Srnie. Všetky obce spája prítomnosť cementární, ako aj aktívni občania, angažujúci sa v boji za zlepšenie životného prostredia.
Občania druhej kategórie
„Slovensko je členom Európskej únie už od roku 2004, napriek tomu sa stále cítime ako občania druhej kategórie,“ týmito slovami je uvedená petícia. Tú za týždeň podpísalo takmer 500 ľudí.

„Táto petícia bola spustená na podporu nášho návrhu na zníženie emisných limitov pre cementárne v Slovenskej republike tak, aby sa aj ľudia v dotknutých obciach mohli vyjadriť a ich hlas bolo počuť aj na ministerstve životného prostredia,“ uviedla Mária Matiko Štarková z Občianskeho združenia Ekoteam.
Podľa Štarkovej nespravodlivo nastavené emisné limity pre výrobcov cementu znepríjemňujú život miestnym obyvateľom. „Slovenské cementárne v porovnaní so zahraničnými, napríklad nemeckými, či rakúskymi, majú v niektorých prípadoch povolené vypúšťať do vzduchu až dvojnásobne viac emisií,“ dodala.
S cementárňou o petícii nekomunikovali
Petíciu za zníženie emisných limitov pre cementárne eviduje aj cementáreň v Rohožníku.
„Aktivisti ju s nami bližšie nekomunikovali. Keďže máme rovnaký cieľ ako Ekoteam, a to znižovať dopad výrobného procesu na okolie našich cementární, už dlhšie na tom kontinuálne pracujeme. Radi by sme podotkli, že už teraz v rámci niektorých limitov spĺňame dokonca prísne kritériá Rakúska či Nemecka,“ uviedla Alžbeta Timárová, hovorkyňa cementárne.
Výsledky kontroly ešte nepoznajú
Mária Matiko Štarková zároveň potvrdila, že v najbližšom čase plánuje poslať do Cementárne CRH infožiadosť ohľadom kontroly ministerstva životného prostredia, ktorá v podniku prebehla v polovici mája.
„Výsledkami kontroly Slovenskej inšpekcie životného prostredia zatiaľ nedisponujeme,“ uviedla pre MY Týždenník pre Záhorie hovorkyňa cementárne.
Inšpektori v cementárni pri Rohožníku sa v máji okrem dodržiavania odpadovej legislatívy zamerali aj na oblasť ochrany ovzdušia a dodržiavania podmienok platného povolenia.
Ekonomické dôsledky pandémie ohrozujú aj posledné nezávislé printové médiá v našich mestách a obciach. Patrí medzi ne aj sieť regionálnych týždenníkov MY, ktorá pod touto hlavičkou prevádzkuje 23 platených týždenníkov, 27 spravodajských regionálnych webov a viac ako 50 FB stránok.
Toto všetko už môže byť čoskoro minulosťou, pretože ekonomický útlm nám spôsobil masívny prepad predaja a príjmov. Ak chcete, aby aj vo vašom meste alebo v regióne zostali zachované kritické a nezávislé médiá (noviny a web) a ak chcete, aby vás o práci mesta a života v ňom neinformovali iba mestom financované média, podporte nás. Už aj sumou 4€ mesačne prispievate k tomu, aby sme mohli aj naďalej prinášať aktuálne a pravdivé informácie o živote vo vašom regióne, meste a obci. Vašu podporu teraz potrebujeme viac ako inokedy predtým. Ďakujeme!