ZÁHORIE. Jún tohto roka patrí pripomienke 30. výročia prvých slobodných volieb na Slovensku. „Voľbami v júni 1990 sa ukončila prvá fáza prechodu od starého nedemokratického režimu po jeho páde. Zároveň mali vytvoriť legitimitu novej vládnej elity,“ uviedla politologička Soňa Szomolányi.

Voľby sa uskutočnili v piatok 8. júna od 14. do 22. hodiny. Pokračovali deň nato od 7. ráno do 14. hodiny. Jednoznačným víťazom volieb sa stala Verejnosť proti násiliu.
Druhou najúspešnejšou stranou bolo Kresťanskodemokratické hnutie, nasledované Slovenskou národnou stranou. Komunistická strana skončila štvrtá.
Prvé slobodné voľby mali mnohé špecifiká. Jedným z nich je ich dodnes neprekonaná volebná účasť.
K volebným urnám túžba po zmene prilákala na celom Slovensku až 95,39 percent právoplatných voličov. Čo sa týka Záhoria, v okrese Senica a Skalica účasť dokonca prevýšila slovenský priemer. K urnám prišlo nad 97 percent voličov. V okrese Malacky volilo niečo cez 96 percent oprávnených voličov.
Boje o moc
Aj účasť svedčí o záujme verejnosti skoncovať s praxou nedemokratického režimu.
„Napriek tomu, že komunistická strana stratila svoj mocenský monopol, zostala aj po prvých slobodných voľbách relevantnou politickou stranou. Jej ideovým oponentom na Slovensku bola Verejnosť proti násiliu.
Z prvých volieb sa v archívoch zachoval volebný program, ktorý mal rozsah malej knihy a zameriaval sa na obnovu zákonnosti, spravodlivosti, demokratických princípov a obnovy životného prostredia.
Volebné programy ostatných strán buď nevznikli, pretože strany svoju energiu dávali do budovania nových straníckych štruktúr, alebo sa nezachovali,“ uviedol politológ Miroslav Řádek.
Predvolebná kampaň
K výrazným špecifikám prvých slobodných volieb môžeme priradiť aj predvolebnú kampaň.
„Voľby 1990 boli momentom úplného začiatku politického marketingu, ako ho poznáme dnes. Vzhľadom na možnosti doby sa strany snažili oslovovať voličov najmä volebnými plagátmi, ktoré sa už vtedy nachádzali aj na miestach, kde byť nemali, a súčasne sa organizovali mítingy s občerstvením. Existovali tiež predvolebné televízne diskusie a reklamné spoty,“ uvádza politológ.
Odkaz Nežnej
V Trnavskom kraji si udalosti novembra 1989, ktorý predchádzal prvým slobodným voľbám, pripomíname práve Cenou slobody Antona Srholca.
Cena, nesúca meno jedného z najznámejších skalických rodákov, je najvýznamnejším ocenením Trnavského samosprávneho kraja, ktoré župan udeľuje za mimoriadny prínos.
„Pre Antona Srholca bola sloboda ústredným životným cieľom, programom a témou. Zámerom udelenia ceny je šíriť posolstvo o význame hodnôt slobody, spravodlivosti, demokracie, ľudských práv a osobnej zodpovednosti,“ uviedol župan Jozef Viskupič.
Minuloročnými laureátmi sa stali Ľubomír Navrátil, Bohumil Chmelík, ale aj Ján Budaj či Iveta Radičová
Ekonomické dôsledky pandémie ohrozujú aj posledné nezávislé printové médiá v našich mestách a obciach. Patrí medzi ne aj sieť regionálnych týždenníkov MY, ktorá pod touto hlavičkou prevádzkuje 23 platených týždenníkov, 27 spravodajských regionálnych webov a viac ako 50 FB stránok.
Toto všetko už môže byť čoskoro minulosťou, pretože ekonomický útlm nám spôsobil masívny prepad predaja a príjmov. Ak chcete, aby aj vo vašom meste alebo v regióne zostali zachované kritické a nezávislé médiá (noviny a web) a ak chcete, aby vás o práci mesta a života v ňom neinformovali iba mestom financované média, podporte nás. Už aj sumou 4€ mesačne prispievate k tomu, aby sme mohli aj naďalej prinášať aktuálne a pravdivé informácie o živote vo vašom regióne, meste a obci. Vašu podporu teraz potrebujeme viac ako inokedy predtým. Ďakujeme!