TRNAVA. Krajský súd v Trnave dnes vyniesol tresty v prípade utýrania psov mestskými policajtmi v Holíči.
Marte Badáňovej aj Petrovi Masárovi potvrdil tresty odňatia slobody v trvaní 16 mesiacov s podmienečným odkladom v prípade Badáňovej na dva roky, v prípade Masára skrátil skúšobnú dobu pri podmienečnom odklade na 18 mesiacov. Obaja okrem toho nemôžu vykonávať zamestnanie, v ktorom by boli v pozícii verejného činiteľa.
Týrania zvierat sa dopustili v službe
Obžalovaní v auguste 2016 utopili v žumpe za mestom Holíč päť asi trojmesačných šteniat. V tom čase boli príslušníkmi Mestskej polície v Holíči, týrania zvierat sa dopustili v službe. V súčasnosti už podľa dostupných informácií nie je ani jeden z nich policajtom.
Pôvodne boli obaja obžalovaní odsúdení trestným rozkazom len na peňažný trest. Zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová takýto trest vo výške niekoľko sto eur dôrazne odmietala s vysvetlením, že by to mohlo nabádať ďalších páchateľov k podobným činom s vedomím, že aj tak im väzenie nehrozí. Dnešný rozsudok je právoplatný.
Zvieracia ombudsmanka vystríha pred zľahčovaním
Zuzana Stanová nemala proti verdiktu Krajského súdu v Trnave vážnejšie výhrady. Zásadné podľa nej je, že súd nepristúpil na mimoriadne zníženie trestu a len peňažnú sankciu.
„Skutok, ktorého sa dopustili mestskí policajti považujeme za mimoriadne závažný a vystríhame pred jeho zľahčovaním, že nadbytočná populácia spoločenských zvierat sa odjakživa topila, hádzala o zem a podobne. Takéto konanie je pomerne dlhý čas trestným činom a takýto postup jednoducho nie je možný,“ povedala Stanová.

Šteňatá uhynuli krutou a trýznivou smrťou, navyše na verejne prístupnom mieste. K dĺžke konania povedala, že aj ďalších aktivistov, ktorí sa dožadujú spravodlivosti v podobných prípadoch upozorňuje, že pri trestnom konaní je nevyhnutná trpezlivosť.
Okresný súd v Skalici pôvodne v septembri minulého roku uložil obom obžalovaným zhodné tresty, oboch odsúdil na 16 mesačný trest odňatia slobody s podmienečným odkladom na dva roky a zákaz zamestnania v pozícii verejného činiteľa.
Krajský súd v Trnave v prípade Masára, ktorý sa k skutku priznal a oľutoval ho, skúšobnú lehotu skorigoval.
Ekonomické dôsledky pandémie ohrozujú aj posledné nezávislé printové médiá v našich mestách a obciach. Patrí medzi ne aj sieť regionálnych týždenníkov MY, ktorá pod touto hlavičkou prevádzkuje 23 platených týždenníkov, 27 spravodajských regionálnych webov a viac ako 50 FB stránok.
Toto všetko už môže byť čoskoro minulosťou, pretože ekonomický útlm nám spôsobil masívny prepad predaja a príjmov. Ak chcete, aby aj vo vašom meste alebo v regióne zostali zachované kritické a nezávislé médiá (noviny a web) a ak chcete, aby vás o práci mesta a života v ňom neinformovali iba mestom financované média, podporte nás. Už aj sumou 4€ mesačne prispievate k tomu, aby sme mohli aj naďalej prinášať aktuálne a pravdivé informácie o živote vo vašom regióne, meste a obci. Vašu podporu teraz potrebujeme viac ako inokedy predtým. Ďakujeme!