Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na MYregiony.sk odomknuté a prístupne pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného, ďakujeme.
ZÁHORIE. Koronavírus zobral ľuďom voľnosť, kultúrny a spoločenský život, viacerým zobral prácu, finančnú či ekonomickú istotu, v niektorých prípadoch rozdelil členov rodiny kvôli karanténe.
Spoločne so sebou priniesol paniku, strach a neistotu, no zároveň aj väčšie pochopenie, solidaritu a ochotu si vzájomne pomáhať.
Krátko po tom, ako bol na Slovensku oznámený prvý prípad koronavírusu, sa z ochranných pomôcok a dezinfekčných prostriedkov stal v celej krajine nedostatkový tovar. Ak sa aj nejaký objavil, výrazne prevyšoval svoju bežnú cenu.
Pomáhajú s nedostatkovým tovarom

Aj preto ľudia začali nachádzať cesty, ako si v ťažkom období pomôcť.
V Lozorne zorganizoval obecný úrad tamojšie krajčírky, aby v čase nedostatku rúšok pomohli s ich výrobou pre dôchodcov. Štyri krajčírky ušili bezplatne až tisíc rúšok, ktoré obec distribuovala všetkým seniorom nad šesťdesiat rokov.
„Takouto formou sa nám podarilo pokryť všetkých obyvateľov v tomto veku, ktorí patria k najohrozenejším skupinám,“ povedal starosta obce Ľuboš Tvrdoň.
Rovnakú iniciatívu vyvíja aj charitatívne občianske združenie Záhorácky anjel, ktorý prvé rúška odovzdal deťom a zamestnancom na detskom oddelení v skalickej nemocnici, ale aj zamestnancom spoločnosti Billa v Skalici, ktorí sú v tomto období maximálne vyťažení.
„V tejto aktivite pokračujeme a rúška sa šijú pre ďalšie oddelenia a prevádzky. Všetko má pod palcom šikovná Eva Kotvan, ktorej patrí za ušitie rúšok veľká vďaka. Rovnako chceme poďakovať aj širokej verejnosti, ktorá nás podporila materiálom na ich výrobu,“ priblížil prezident Záhoráckeho anjela Erik Formánek.

Jedni šijú, druhí rozdávajú

V uliciach Holíča ste počas týždňa mohli stretnúť dobrovoľníkov, ktorí rozdávali rúška ľuďom.
„Rúška dávali aj s poučením občanom, ktorí sa pri pohybe v meste nechránili, alebo mali na tvári len provizórne šatky a vreckovky. Túto preventívnu aktivitu realizovalo mesto podľa možností vzhľadom na počet dodaných rúšok. Popri- tom sme zabezpečili ochranné rúška pre vlastných zamestnancov, zamestnancov niektorých otvorených obchodných prevádzok v meste, aktívnych dobrovoľníkov či bezdomovcov,“ informoval primátor mesta Holíč Zdenko Čambal.
V Malackách okrem dobrovoľníkov distribuujú rúška medzi ľudí aj mestskí policajti. „V tomto období vykonávajú príslušníci aj ďalšie činnosti, ktoré priamo nespadajú do našej pôsobnosti. Je medzi nimi aj prevoz ochranných rúšok seniorom,“ informovala Mestská polícia Malacky.
Pomáhajú bezdomovcom
Mnohé mestá a obce myslia aj na ľudí bez domova, ktorí sú v týchto časoch taktiež veľmi ohrození a nemajú možnosť sa dostať k ochranným pomôckam. Okrem toho, že sa im snažia zabezpečiť aspoň rúška, v Holíči sa rozhodli pre bezdomovcov zriadiť dočasné krízové centrum v objekte Domu kultúry na Moyzesovej ulici.
Tu budú mať prístup k pitnej či teplej vode, toalete a umytiu rúk. O tejto možnosti sú ľudia bez domova priebežne informovaní príslušníkmi mestskej polície a s prevádzkou priestoru pomáhajú dobrovoľní hasiči mesta Holíč.
Slovensko tlieskalo hrdinom

V piatok večer sa slovenskými mestami ozýval potlesk z balkónov a okien. Ľudia sa tak spojili a vyjadrili vďaku a úctu lekárom, sestrám, zdravotným pracovníkom, hasičom, záchranárom, predavačkám a všetkým, ktorí s koronavírusom bojujú v prvej línii.
Myšlienka uctiť si náročnú prácu všetkých hrdinov v čase epidémie vzišla z Talianska. Potlesk bolo počuť aj v Trnave, Piešťanoch, Senici, Skalici či Malackách.
Ľudia si v týchto časoch pomáhajú a vyjadrujú podporu rôznymi cestami. V Gbeloch ponúkajú knihy na čítanie a zároveň aj príjemnejšie trávenie času, v Mokrom Háji nájdete na bráne rodinného domu zavesené vrecúška s gumičkami pre tých, ktorí šijú a rozdávajú rúška zadarmo.
Fanúšikovia Spartaka Trnava rozvešali po meste transparenty a ďakujú všetkým, ktorí bojujú proti koronavírusu, hráčky Myjavy miesto futbalu šijú rúška, umelci a herci čítajú prostredníctvom sociálnych sietí alebo aj rádií rozprávky, dobrovoľníci nakupujú seniorom, imobilným ľuďom či ľuďom v karanténe potraviny, na internete sa medzi športovcami, klubmi alebo aj známymi osobnosťami šíri myšlienka „Rúško nie je hanba,“ v rámci ktorej sa snažia apelovať na ľudí, aby boli zodpovední a nosili rúško.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu